+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Soluk alıp verme sırasında hava hangi yolu izler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Soluk alıp verme sırasında hava hangi yolu izler
  Soluk alıp verme sırasında hava hangi yolu izler

  Soluk alıp vermeyi sağlayan organlara solunum organları denir

  1 Burun
  2 Yutak
  3 Gırtlak
  4 Soluk borusu
  5 Akciğerler

  Soluk alıp verme sırasında hava hangi yolu izler.jpg
  Burun: Solunum ve koku alma organıdır Havadaki zararlı maddeleri tutarBurnun içindeki sıvı, kuru havanın nemlendirilmesini ve akciğerlere nemlendirilmiş havanın iletilmesini sağlar

  Yutak : Ağız ve burnun birleştiği yerdir Havayı soluk borusuna gönderirBesinleri yemek borusuna iletir

  Gırtlak : Boğazın altındaki sert yapıdır Havayı soluk borusuna iletir

  Soluk borusu : Akciğerlere gitmeden önce ikiye ayrılarak havayı akciğerlere iletir

  Akciğer: Göğüs kafesinin altında yer alır ve iki tanedir Soluk alma ile taşınan oksijeni kana verir, kandaki karbondioksiti de havaya geçmesini sağlar
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Soluk alırken hangi kullanılan organlar

  Soluk alıp verirken 5 organı kullanırız.Şimdi soluk alıp verirken kullandığımız bu beş organı ve bu organların nasıl çalıştıklarını inceleyelim.

  Soluk alıp verirken sırasıyla kullanılan organlar şunlardır;
  Burun
  Soluk borusu
  Yutak
  Gırtlak
  Akciğerler


  BURUN: Burun, atmosferdeki havanın vücuda giriş kapısıdır. Hava, soluk alma sırasında önce burna gelir. Alınan hava burunda ısıtılır, nemlendirilir ve tozlardan arındırılır. Bu sebeple burundan soluk alıp vermek ağzından soluk almaktan daha sağlıklıdır. Soluk alma organı olan burun aynı zamanda koku almada da görev yapar.

  YUTAK: Yiyecekler yemek borusuyla mideye, hava ise soluk borusuyla akciğerlere taşınır. Yutak: Ağız, burun, yemek borusu ve soluk borusunun arasında bulunan ve bu yapıları birbirine bağlayan bir kavşak gibi çalışır. Burundan alınan hava yutaktan geçerek soluk borusuna gider.

  GIRTLAK: Gırtlak soluk borusunun başlangıç kısmıdır. Yutaktan gelen hava gırtlaktan geçerek soluk borusuna ulaşır. Gırtlak, besin yutma sırasında kapanır.
  Gırtlak, boğazımızın ön kısmındaki çıkıntıyı oluşturur.

  SOLUK BORUSU: Soluk borusu gırtlaktan gelen havayı akciğerlere taşıyan borudur. Soluk borusu akciğerlere girerken iki kola ayrılır. Bu sayede her iki akciğere de hava taşınır.

  AKCİĞERLER: Akciğerler göğüs boşluğunun içinde yer alır. Sağ ve solda olmak üzere iki kısımdan oluşur.
  Soluk borusu akciğerlerde çok küçük dallara ayrılır. Hava taşıyan bu ince kanallar akciğerin her yerine ayrılır. Akciğerlerde, hava ile kan arasında oksijenlen ve karbondioksit değişimi gerçekleşir.
  Her soluk almada akciğerlerimiz havayla dolar. Soluk vermede ise akciğerdeki hava dışarı atılır. Soluk alıp verirken vücutta bazı değişiklikler gerçekleşir.

  DİYAFRAM: Diyafram, göğüs boşluğunu, karın boşluğundan ayıran kaslı yapıdır. Diyafram kasılıp gevşeyerek göğüs boşluğunun büyüyüp küçülmesini sağlar. Göğüs boşluğunun hacminin artıp azalması soluk alıp verme olayının gerçekleşmesini sağlar.
  Soluk alıp vermede: burun, yutak, gırtlak, soluk borusu ve akciğerlerimiz görevlidir. Diyafram solunuma yardımcı bir organdır. Agız, soluk alıp verme organı değildir. Burnumuz tıkandığında ağızdan soluk alıp vermek zorunda kalırız. Ancak burundan solunum yapmak daha sağlıklıdır.

+ Yorum Gönder


soluk alıp verme sırasında hava hangi yolu izler,  nefesimiz ciğerlere kadar hangi yolları izler,  soluk alıp verirken hava hangi yolu izler,  soluk alip verme sirasinda hava hangi yolu izler,  nefesimizi ciğerlere kadar hangi yolları izler,  nefesimiz ciğerlere kadar hangi yolu izler