+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Bitten kurtulma yolları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Bitten kurtulma yolları
  Bitten kurtulma yolları nelerdir?

  İnsanlar günlük hayatta toplumda zaman geçiren varlıklardır. Bunun sebebi ise birbirlerine muhtaç olmalıdır. Bu yüzden bireyler toplumda zaman geçirirken önemli bazı noktalara dikkat etmelidir. Buna en basit olarak bit ve diğer haşereler örnek verilebilir.

  Bitler insanın kafasında saçlar arasında yaşı yan insanın kafa derisi ile beslenen altı bacaklı bir böcektir. Kafa derilerinde uzun süre yaşarlar, genelikle ense, kulak ardı ve kafanın ön kısımlarında yaşarlar. Bitler uçamaz zıplayamazlar. Bitler saç diplerine yumurtalarını bırakırlar. Bitlerin bıraktığı yumurtalar zamanla sirke dediğimiz bitten küçük saç tellerine yapışarak büyümelerini beklerler. Sirkeler genellikle beyaz renktedirler. Sirge bit olunca boz şeklini alırlar. Saç diplerinde uzun bir müddet yaşarlar saçtan dışarı çıktığında 2 günden fazla yaşayamazlar. Bitler başkasına değişik şekilde bulaşır. Başında bit olan kişinin beresini takarsa, tokasını kullanırsa, saç tarağını kullanırsa ya da başlarını yan yana tutarsa bit başkasına geçer. Sirke bulaşıcı değildir yapışkan olduğundan elle alınması zordur. Bit için eczanelerde ilaçlar vardır. Okula giden çocuklarda olma ihtimali yüksektir. Okul çağında çocuğu olan anneler çocuklarına temizliğinde dikkat etmelidir. 12 ay altında ki çocukların bu bit ilacını kullanmaları sakınmalıdır. Doktor tavsiyesi ile kullanmaları gerekmektedir.

  Bitten kurtulma yolları.jpg

  BİT İLAÇI KULANIRKEN YAPMAMAIZ GEREKENLER

  Her zamanki gibi temizliğimize dikkat etmeliyiz. Çocuklara genel temizliği öğretmemiz gerekir. Yemeklerden önce ve sonra elleri yıkamalarını yağlı yiyeceklerden sonra ellerin yıkanmasını en az haftada bir kere yıkanmaları gerektiğini bilmeleri gerekmektedir. Bitler pis yerleri sever ve çoğalırlar. Biti kullanan kişi iki günde bit ilacını kullanarak bitlerden kurtulmaya çalışmaları gerekmektedir. İlaçtan sonra parlak ışık olan yere oturmalı ince tarakla saçı kontrol etmeli.Tarağa bakmalı ev halkının saçlarına bakmalı onları da kontrol etmeli. Bitler ilaçla ölebilir fakat sirkeler elle temizlenmedir. Sirke bite göre daha kolaydır,onlar kaçamaz yapışkan oldukları için saç tellerinde kalırlar elle çekilip saç dan temizlenebilir
 2. Betul
  Devamlı Üye

  Bit aslında her insana bulaşabilecek bir canlıdır. Bit saçlarda bulunur saç derileriyle beslenmekte ve daha sonra bit kendi yumurtasını saça bırakır o yumurta da çoğalır ve saça yapışır. Bu yüzden saçında bit olan kişiler dikkat etmeli yağlı elleriyle saçına dokunmamalı eczaneden bit ilacı alıp iki gün sürmeli ki geçsin.
+ Yorum Gönder


bitler,  kafa biti,  kafada bit,  Cocuklarin. ba,  bit icin ev ilaci