+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Böbreklerimizi Nasıl Koruyabiliriz Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Böbreklerimizi Nasıl Koruyabiliriz
  Böbreklerimizi nasıl koruyabiliriz ilgili bilgi
  Uzman Doç. Dr. Gülçin Kantarcı,, böbrekler açısından suyun önemini şöyle anlatıyor:
  “İnsan yaşlandıkça vücut su kaybetmeye başlar. Aslında bu da yaşlanmanın nedenidir. Ani gelişen vücuttaki su kayıplarında dolaşan kan miktarının yeterli olabilmesi için vücut önce yavaş yavaş sıvı atışına engel olur. Böbreklerden idrar çıkışı durur. İdrar miktarı vücut tansiyonunun düşmesine engel olmak için idrarı tutar ki vücutta kan dolaşabilsin. Özellikle yaz dönemlerinde çocuklarda çok sık karşılaşılan ishal vakalarında yeterli sıvı alınmadığı zaman idrar çıkışı durur ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Aynı şekilde yaşlılarda da yaz dönemlerinde rastlanan ishalden dolayı böbrek yetmezliğiyle sık karşılaşıyoruz. Özellikle bunama sorunu olan yaşlılar su içmeyi unuttukları için böbrek yetmezliği sorunu ortaya çıkabiliyor. Hatta bazen yeterli su almayan yaşlılarda kandaki tuz miktarının aşırı artmasına bağlı birtakım beyinsel rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Vücut suyunun yüzde 1’ini kaybettiğimizde susuzluk hissi olur; yüzde 10’ ununu kaybettiğimizde ise bilinç kaybı olabilir; hatta kişi hayatını kaybedebilir. Bu nedenle ısının 28 derecenin üzerine çıktığı havalarda, dışarıda uzun süre sıcak ortamda kalan kişilerde ve özellikle çocuk ve yaşlılarda sıvı miktarını artırmak lazım.“

  Böbrek sağlığımızı korumak, bizim elimizdedir. Günlük yaşamımızda dikkat edeceğimiz şeylerle hem vücut hem de böbrek sağlığımızı koruyabiliriz.

  Günde ortalama iki litre su içmeliyiz.
  *İdrar atılıyorken ağrı,
  acı oluyorsa hemen bir doktora baş vurmalıyız.
  *Tuvalet sonrasında ellerimizi mutlaka sabunla
  yıkamalıyız.
  *Sık sık banyo yapıp vücudumuzu temiz tutmalıyız
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Böbreklerimizi korumak için ilk yapmamız gereken sğuk almamalıyız. Ve günde en az 8 veya 9 bardak su içmeliyiz. Böylece böbreklerimiz düzenli bir şekilde çalışır.
+ Yorum Gönder