+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Astım Tedavisinde Kullanılan Ilaçların Yan Etkileri Var Mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Astım Tedavisinde Kullanılan Ilaçların Yan Etkileri Var Mı
  Astım tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri var mı kısaca 2. Dilan
  Devamlı Üye

  Astım Tedavisinde Kullanılan Ilaçların Yan Etkileri Var Mı Hakkında Bilgi

  Günümüze kadar astım ilaçları ile ilgili yan etkiler çok sorgulanmıştır. Özellik ile biraz önce bahs ettiğimiz hava yollarında ki alerjik itihabı gideren gerek burun içerisine gerekse hava yollarına yani bronşa ağız yoluyla gönderiğimiz ilaçlara yan etkileri konusunda çok sayıda kontrollü çalışma yapılmıştır. Bunların olabilecek en önemli yan etkileri büyüme üzerine olabilir çocukluk yaş gurubunda ancak bu konuda da yapılmış çalışmalarda en yüksek en tepe dozda uzun yıllar boyunca 8 -10 yıl kullanılır ise hastanın erişkinlikte olabilecek boyunun 1cm veya 2 cm daha kısa olabilceğinin verileri var.

  Ancak bu söylediğimiz dozlar çok ağır astım hastalarında kullanılan dozlardır.Hiç bir zaman sürekli bu dozlardan kullanılmıyor dolayısı ile yan etkisi yoktur diyebilirim rahatlıkla bunun dışında küçük yan etkiler olabilir. Örneğin ağız içine sıkıldığı için ilacı sıktıktan sonra dişinin fırçalanması, ağzının çalkalanması ağız içinde lokal pamukçuk oluşumu açısından emniyetli olabilir. Kabaca söyleyecek olursam kesinlikle korkulacak ilaçlar değildir uzun süreli kullanımda zaten o kadar yüksek dozlarda kullanılmaz kontrollü bir biçimde kullanılır ise takip edilir ise yan etkisi yoktur.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Astım bir çok hastalık gibi dikkat edilmesi gerekilen hastalıklardan biri olup tedavisi edilmesi gerekir. bunun için doktorun tavsiye ettiği şekilde ilaçlar kullanılmalıdır. ancak bazı astım tedavisinde uygulanan ilaçların her ilaçta olduğu gibi yan etkileri bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder