+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Burun Kuruluğu Için Kullanılan Spreylerin Zararı Var Mı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Burun Kuruluğu Için Kullanılan Spreylerin Zararı Var Mı
  Burun kuruluğu için kullanılan spreylerin zararı var mı kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Burun Kuruluğu Için Kullanılan Spreylerin Zararı Hakkında Bilgi

  Burun kuruluğunu gidermek için yapılan lokal tedavilerin başında spreyler gelir. Spreyleri üç ana grupta değerlendirebiliriz.
  Bir tanesi halk arasında bilinen adıyla noktanın suyu spreyleridir. Nezle, grip gibi burun tıkanıklığına geçici olarak sebebiyet veren hastalıklarda burun mukozasını inceltici spreyler kullanılır. Bu spreyler burun kuruluğu tedavisinde önemli yer tutarlar. Bu tarz spreylerin burun kuruluğunda önemli yer tutmasının iki önemli sebebinden bir tanesi malesef uzun süre kullanıldığında bunların çok önemli yan etkilerinin olmasıdır. Bunların bazıları geriye dönüşümü olmayan ciddi hastalıklara yol açabilir. 2-3 haftayı geçen sprey kullanımlarında ciddi organik ve psikolojik bağımlılıklar oluşabilir. Üçüncü grup spreylerde alerji tedavisinde kullanılan içinde kortizon bulunan spreylerdir. Bunlar burun mukozasına alerji mekanizmaları üzerinden müdahale ederek bir takım iyileştirici etkilere sahipler.

+ Yorum Gönder