+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Öksürük Nasıl Geçer Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Öksürük Nasıl Geçer
  Öksürük nasıl geçer kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Öksürük Nasıl Geçer Hakkında Bilgi

  Kış deyince soğuk algınlığı, grip, nezle herkesin yakasında. Manzara malum: tıkanan burunlar, şişen bademcikler, kızaran gözler…
  Hastalık bakiyesi yabancı maddeleri ve mukusu ciğerlerden atabilmek için öksürüğe ihtiyaç var. Ağrıtıyor, acıtıyor, gözleri yaş içinde bırakıyor ama öksürük zararlı değil yararlı. Çünkü hastalıktan çıkan bünyenin kendini toparlamasına yardım ediyor. Birazdan vereceğimiz önerilerle öksürük ağrısını rahatlatabilirsiniz.

  Dehidrasyondan korunun. Dehidrasyon susuz kalmak demek. Sıvı tüketmek hem mukus tabakasını yumuşatacak, hem de tahriş olan boğazınızın daha az acımasını sağlayacak. Kuru öksürüğün çaresi ballı sıcak su, çay ya da limon suyundan geçiyor.

  Başınızı yüksek tutun. Gece yatarken başınızın altına bir yerine iki yastık koymayı deneyin. Böylece daha rahat nefes alacaksınız. Hem de kuru öksürük sizi uyandırmayacak.

  Pastil alın. Pahalı pastillerin ucuz olanlarından, hatta sıradan şekerlerden bile farkı yok. Pastil öksürüğün gelmesini engellemiyor. Ama öksürük anında boğazınızın daha rahat hissetmesini sağlıyor.

  Sigaraya ara verin. Boğazınızın daha da tahriş olmasını istemiyorsanız bir süre sigara içmemelisiniz.

  Dumandan uzak durun. Hava kirliliğinin tavan yaptığı bu dönemlerde dumandan, pislikten nasıl uzak durulabilir? Bunun için bir maske takabilirsiniz. Konuyu doktorunuza danışın.

  Öksürüğün nedenini araştırın. Öksürüklerin büyük kısmı solunum yolu sorunlarıyla ilişkili. Emin değilseniz altını kurcalamakta yarar var. Sorun mide asitleriyle de tetiklenebilir.

  Öksürük için üretilmiş ilaçlar kullanın.
  Soğuk algınlığının tüm belirtilerine iyi geldiğini iddia eden ilaçlar pek etkili değil. Sadece öksürüğe odaklanan klasik öksürük şurupları çok daha faydalı.

  Öksürük ilaçları iki türlü: Balgam söktürücüler ve öksürük baskılayıcılar. Balgam söktürücünün adı üstünde: mukusu incelterek daha kolay atılmasını sağlıyor. Siz de öksürürken zorluk yaşıyorsanız, boğazınıza oturmuş bir tabaka hissediyorsanız bu tür ilaçlardan kullanın. Bol bol su içmeyi de unutmayın.

  Öksürük baskılayıcılar kuru öksürük üzerinde etkili.
  Öksürme hissini azaltıyor. Bu ilaçları akıllıca kullanmak gerek. Öksürmemeliyim deyip ilaç kullanmak yanlış. Öksürüğün vücudunuz için yararlı olduğunu, vücudunuzdaki mikropları atmaya yaradığını söylemiştik. Üstelik bu sadece soğuk algınlığında geçerli değil. Astım ve diğer akciğer hastalarının da öksürmeye ihtiyacı var

+ Yorum Gönder