+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Kulak Zarı Delinmesi Nasıl Tedavi Edilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kulak Zarı Delinmesi Nasıl Tedavi Edilir
  Kulak zarı delinmesi nasıl tedavi edilir kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kulak Zarı Delinmesi Tedavisi Hakkında Bilgi

  Kulak zarındaki delinmenin çoğu, birkaç hafta içerisinde kendi kendine iyileşirken, bir kısmında iyileşme aylarca sürebilir. En fazla 6 hafta içerisinde kendiliğinden kapanmayan deliklerde, cerrahi gerekebilir.


  Zardaki delinmeye, çoğu zaman ilaç tedavisi ve kâğıt kapama ile yama yöntemi uygulanır. Akıntı genellikle ilaçlarla durdurulabilir. Delinmenin tamamen kapanması için birkaç kez yama uygulaması gerekebilir. Ancak bu uygulamalardan sonra da kapanmayan durumlarda cerrahi müdahaleye ihtiyaç vardır.

  Kulak zarındaki delinme için farklı cerrahi yöntemler bulunmaktadır. Ancak uygulanan tüm yöntemlerde delinmenin iyileşmesi amacıyla zar bir doku ile kapatılır. Timpanoplasti olarak ifade edilen bu müdahalede delinmenin kapatılmasında ve işitmenin düzeltilmesinde başarı sağlanabilir.

  İşitme kaybının fazla olduğu durumlarda, orta kulak kemikçiklerinin tedavisi ya da orta kulak ve çevresine yerleşen iltihabın temizlenmesi için operasyon gerekebilir.

  Zardaki delinmeyi tedavi etmek; banyo ve yüzme sırasında orta kulağa su kaçmasıyla ortaya çıkabilecek enfeksiyonları engelleme, hızlı iyileşmeyi ve çınlamada azalmayı sağlama açısından da faydalıdır.

+ Yorum Gönder