+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Kimyasal maddelerin neden olduğu yanıklara ilkyardım Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kimyasal maddelerin neden olduğu yanıklara ilkyardım Nasıl Yapılır
  Kimyasal maddelerin neden olduğu yanıklara ilkyardım Nasıl Yapılır kısaca 2. SuskuN PrenS
  Devamlı Üye


  Kimyasal maddelerin neden olduğu yanıklara ilkyardım Nasıl Yapılır Hakkında Yazı  Kimyasal yanıklar ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle tavsiye ettiğimiz ilkyardım uygulamalarından sonra siz yine de bir doktora görünün. Bu şekilde herhangi bir komplikasyonun oluşmasını önleyebilirsiniz.

  Kimyasal yanıklara yapılması gerekenler:

  Durulayın. Kimyasal madde nedeniyle tahriş olmuş veya yanmış bölgeyi en fazla 20 dakika içinde mutlaka durulayın. Bu şekilde cildinizdeki kimyasal madde kalıntılardan kesin olarak kurtulmuş olur, cildinizin daha da kötüleşmesini engellersiniz. Tabii bu işlemde su kullanılmamalı. Varsa kimyasal maddeleri temizlemek için kullanılan malzemeler tercih edilmeli. Böyle bir imkanınız yoksa ılık su da kullanabilirsiniz. Ancak bunu sadece acil tıbbi müdahaleye ulaşamadığınız ve özel temizleyici maddelere erişemediğiniz zamanlarda yapın. Kullanacağınız su da daha önce de söylediğimiz gibi ılık olmalı. Çünkü yanığa birden soğuk su dökmek derinin birden soğumasını ve cildin gerilmesini sağlar. Bu da yanık tedavisinin süresini ve yanık izi riskini arttırır. Ayrıca yanığa direkt olarak su dökmek zaten çok hassas olan cildin zarar görmesine, hatta yara olmasına bile neden olabilir.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlar sadece ateşle değil başka zararlı maddelere de maruz kaldıklarında yanarlar. bu yanıkların dereceleri vardır. bu dereceler yanıkların ne kadar tehlikeli olup olmadığını gösterir. eğer yanınızda yanan biri olursa aklınızda bulunsun yapacağınız ilk şey yanan yeri soğuk suya tutmak olsun.
+ Yorum Gönder