+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Akciğer hastası ne yemeli Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Akciğer hastası ne yemeli
  akciğer hastası ne yemeli kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Akciğer Hastası Nasıl Beslenmeli

  Vitamin ve minerallerin tedavide kullanılmaları


  •A vitamini

  Günümüzde ratinol ve analogları çeşitli kanserlerin önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmalıdır.Değinmek istenilen diyetle alınan vitamindir.Sigaranın akciğer kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir.Hastalık riskinin süt ve havuç tüketenlerde azaldığı ileri sürülmektedir.

  •C vitamini
  Kemik metastazlı hastalara yüksek dozda c vitamini verilmesiyle kemik ağrılarının azaltılacağı görüşü savunulmaktadır.Ağrıların azalmasının c vitamininin tirozin metabolizmasındaki etkinliğinden dolayı olabileceği düşünülüyor.

  •Folik asit
  Oral kontraseptik alan kadınlarda 3 ay süre ile günde 10 mg folik asit verilmesi servikal kanserin riskini düşürdüğü sanılmaktadır.Bazı tümörlerde folat kullanımının arttığı bilinmekte ve bu durum vitaminin pürin ve primidin sentezindeki önemli rolüne bağlanmaktadır.Tümörlü dokudaki büyüme normalden fazla olduğu için yetersizliğin büyümeyi geciktirebileceği düşünülmüştür.

  •B 12 vitamini
  Folat yetersizliğinin tümör üzerinde yaptığı etki gibi B 12 vitamini analoglarının da tedavide kullanılabilecekleri düşünülmüştür.Akut B 12 vitamini yetersizliği vitamin analogları kullanılarak oluşturulmuş ve antineoplastik sonuç vermiştir.

  •Tiamin
  Kanserli hastalarda tiamin yetersizliği riski olduğunu ve bunun sitotosik ilaçlarla daha da arttığı bilinmektedir.Bazı ilaçlarla birlikte vitamin verilmesi hastaların tedaviye cevabını arttırmakta ve kendilerini iyi hissetmelerine neden olmaktadır.Örneğin 5-fluorouracil gibi.

  •Mineraller
  Vitaminler gibi minerallerinde kullanımları halen tartışma halindedir.Bazılarının verilmesi olumlu etki yaparken , bazıları ise tümör gelişimini hızlandırmaktadır.Çinko bu minerallerdendir.Çinko yetersizliği olan çeşitli kanserli hastalara operasyondan sonra mineralin verilmesi sağlık durumunda olumlu etki yapmıştır.

  Genel diyet ilkeleri ve özel beslenme yolları

  1-Ağızdan alma
  *Yumuşak ve sulu besinler

  *Az artık bırakan besinler

  *Temel diyete bağlı bazı ekler

  *Kimyasal olarak formüle edilmiş diyetler


  2-Özel beslenme
  *Tüp beslenme

  *Total paranteral beslenme

  *Hiperalimentasyon

+ Yorum Gönder