+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Kanser hastası ne yemeli Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kanser hastası ne yemeli
  kanser hastası ne yemeli kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kanser Hastaları Ne Yemeli

  Kanser tedavisi sırasında beslenmeye ilişkin öneriler:

  - Yiyebildiğiniz zaman yeterli protein ve kalori içeren yiyecekler alınız.; bunlar gücünüzü korumanıza, vücut dokularının bozulmasının önlenmesine ve kanser tedavisi nedeniyle zarar görebilecek dokularınızın yenilenmesine yardım edecektir.
  - Sabah kahvaltısına önem veriniz. Genellikle iştahsızlık ile karşılaşılmasına rağmen sabah kahvaltısında besin tüketimi daha iyidir. Bunu değerlendirmek amacıyla meyve ve taze sıkılmış meyve suları, yumurta, peynir, bal, pekmez, ekmek tüketmelisiniz.
  - Eğer kendinizi iyi hissetmezseniz ve yalnızca bir iki şey yemek isterseniz diğer besinleri yiyebilecek hale gelene kadar bunlardan yiyiniz. Ek kalori ve protein almak için sıvı besinleri deneyiniz.
  - Su, vücudunuzun gerektiği gibi işlev yapması için çok önemlidir. Yeterince sıvı içmek, vücudunuzun ihtiyacı olan sıvıyı almasını sağlar. Pek çok yetişkine günde 6-8 bardak su yeterlidir. Gündüzleri yanınızda bir su şişesi bulundurunuz. Bu, çok su içme alışkanlığı kazanmanıza yardım edebilir.
  - Su içmek istemiyorsanız canınızın istediği içeceği içiniz.
  - Çok iştahsız olduğunuz zamanlarda endişeye kapılmayınız. Kendinizi daha iyi hissetmek için ne yapabilirseniz onu yapınız. Yiyebilecek hale gelir gelmez yemeğe başlayınız, eğer yiyememe sorununuz bir iki günde düzelmezse bunu hekiminize söyleyiniz.

+ Yorum Gönder