+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Kızamık hastası ne yemeli Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Kızamık hastası ne yemeli
  kızamık hastası ne yemeli kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Kızamık hastası beslenmesi hakkında bilgi

  Kızıl, kızamık ve diğer mikropların oluşturduğu hastalıkların ortak belirtisi ateş yükselmesidir. Ateş neden yükselir? Vücuda mikrop girip etkisini göstermeye başlayınca (kuluçka döneminin sonu) vücudumuz mikroba karşı koymak için besin depolarını yıkarak enerji oluşturur. Enerji oluşumunun yan ürünü ısıdır. Öyle ise vücut ısısının yükselmesi, hücrelerin çok çalıştığının, çok enerji harcadığının göstergesidir.

  Bu durumda, bir yandan da proteinin yapı taşı amino asitler enerji sayesinde birleştirilerek mikroplara karşı savunma sistemleri oluşturulur. Vücutta mikroba karşı koymak için verilen bu yıkım ve yapım uğraşısı, normalin de üstünde besin alımını, özellikle proteince, enerji ve vitaminlerce zengin besin alımını gerektirir. Bunlar alınamazsa, vücut bir yandan kendi dokularını harcar, diğer yandan savunma sistemlerini yeterince oluşturamaz. Bunun sonucunda bünye güçsüz kalır, hastalık uzun sürer ve başka hastalıkların oluşmasına zemin hazırlanır.
  Vücudun savunma sistemlerinin yapıtaşını oluşturacak amino asitlerin en iyi kaynağı et, yumurta, süt ve türevleridir. Bu besinler, enerji ve vitaminlerle madenlerin çoğunu da sağlarlar. Yanma C vitamini sağlayan uygun sebze ve meyveler de eklenirse, vücudun mikroba karşı savunması ve direnci arttırılmış olur. Dikkat edilirse, C vitamininin en iyi kaynakları genellikle ekşidir. Örneğin portakal, limon, domates iyi C vitamini kaynaklarıdır.
  Ateşli durumda hastanın besin alması zordur. Bu nedenle sık aralıklarla az miktarda beslenir.
  En kolay alınabilen besinler süt, yoğurt ve meyve sularıdır. Bu yiyecek ve içeceklerle vücuttan kaybolan fazla su da yerine konur. Bunların içine şeker konarak enerji yoğunlukları arttırılır. Süt ve yoğurdun içine bal ve pekmez de konabilir ve böylece yenebilen kısmın enerji değeri arttırılır. Yine sütlü tatlılar kolaylıkla alınabilir. Örneğin, 1 yumurta, 1 silme yemek kaşığı pirinç unu, 2 yemek kaşığı şekerle iyice karıştırılıp üzerine 1 su bardağı sıcak süt, 1 çay kaşığı kakao eklenip birkaç dakika pişirilerek yapılan tatlının miktarı değişmemekle birlikte protein ve enerji yoğunluğu arttırılmıştır. Aralarda su yerine şekerli taze portakal, şeftali gibi meyvelerin suyu ya da limonata verilerek hem C vitamini, hem de artan enerji gereksinmesi karşılanır. Yine domates ve haşlanmış patates kolaylıkla alınabilir.
  Hastanın yemek alımında güçlüğü azalınca, yağda kızartmadan yapılmış köfte, diğer et yemekleri, haşlanmış tavuk, ve kılçıksız balık etleri diyete eklenecek en uygun besinlerdir. Böylece yıpranan vücut, hızla eski sağlıklı durumuna getirilir.

+ Yorum Gönder


kızamık olan çocuğa ne yedirmeli,  kızamık olan ne yemeli,  kızamık hastası neler yememeli,  kızamık ne yemeli,  kızamıkta ne yememeli,  kızamık hastası ne yememeli