+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Zengin hastalığı nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Zengin hastalığı nedir
  zengin hastalığı nedir kısaca 2. Muhammed
  Özel Üye

  Zengin Hastalığı Hakkında Bilgi


  Geçmişte zengin sofralara oturma imkanı buldukları için bu hastalığın sadece zenginlerde görüleceği anlayışı yaygındı. Ancak günümüzde orta gelir seviyesindeki insanlarda da görülebilen bu rahatsızlık, birçok eklem ağrısıyla olabildiği gibi en çok sabah uyanıldığında ayak başparmağının dayanılmaz ağrısıyla kendisini gösteriyor. Özellikle ağır et yemekleri, tüketilen içki ve sigara bu hastalığa yakalanma riskini artırıyor. Eğer hastalık etkin bir şekilde tedavi edilmezse zamanla böbrek taşı, böbrek yetmezliği, kemiklerde ve eklemlerde hasara neden oluyor.

  Ülkemizde bu hastalığa yakalananların yüzde 95′ini erkekler oluşturuyor. Gut hastalığına yakalanan erkeklerin çoğunluğu 40 yaşın üzerinde. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Osman Tüfekçi, gelişmiş ülkelerde erkeklerin guta yakalanma ihtimalinin yüzde 1 civarında olduğunu bildiriyor. Östorjen hormonunun varlığından dolayı bayanlarda gut hastalığının nadir görüldüğünü belirten Tüfekçi, şu bilgileri veriyor: “Östrojen monosodyum ürat (MSÜ) kristallerinin vücut sıvılarındaki çözünürlüğünü azalttığı için bayanlar daha şanslı. Erkekler, guta yakalanma açısından kadınlara göre 20 kat daha risk altında. Yaş ilerledikçe risk olasılığı artan gut hastalığı, sağlıklı bir insanın kanında çeşitli kimyasal süreçler sonucunda oluşan ürik asidin oluşmasıyla başlıyor. Akut ve kronik eklem iltihabı atakları ile devam eden, vücut sıvısındaki MSÜ kristallerinin vücudun herhangi bir bölgesinde birikmesiyle hastalık başlıyor.”
  Kandaki ürik asitin yükselmesinin vücutta fazla üretilmesinden veya böbreklerden atılımının azalmasından kaynaklandığını dile getiren Tüfekçi, “Ürik asidin, atılmasında bir sorun varsa ya da çok fazla üretiliyorsa bu madde vücutta birikmeye başlar. Fazla üretim, hücre yıkımı,ilaç kullanımı, pürinden zengin besinlerin aşırı tüketilmesi (Sakatat etler, kırmızı et, sardunya, hindi, ançüez, somon balığı, ıspanak, fındık, fıstık, alkol) genetik nedenler, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, şişmanlık gibi bazı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar.” dedi.

+ Yorum Gönder