+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Nikris Hastalığı hakkında kısa bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Nikris Hastalığı hakkında kısa bilgiler
  Nikris Hastalığı hakkında kısa bilgiler

  Halk arasında gut veya damla hastalığı tıp dilinde ise podagra denir. Özellikle fazla içki içen ve fazla kırmızı et yiyenlerde görülür. Daha fazla erkeklerde rastlanır. El, ayak başparmağı, diz ve dirseklerde şişkinlik meydana gelir. Ağrı da vardır. Buraları dokunulmayacak kadar hassaslaşmıştır. Ateş 39,4 dereceye kadar yükselir. Tedavinin başarılı olması için mutlaka yatak istirahati gerekir. Gıda rejimi uygulanır. Acılı, tuzlu, sirkeli ve şekerli yiyecekler terkedilir. Alkol ve sigara bırakılır. Dana, koyun ve kuzu eti yenmez. Diğer etler, yağ, nişastalı yiyecekler mümkün olduğu kadar azaltılır. Şeker yerine bal kullanıllır. Az patates, yağsız beyaz peynir, yağsız süt, yoğurt, enginar, havuç, kereviz, kiraz, lahana, fasulye, zeytin, maydanoz, armut, çilek, erik, kara turp, üzüm, domates, ve pırasa yenilebilir. Ayrıca mümkün olduğu kadar çok limon suyu içilir. Tedavi için aşağıdaki reçete
  uygulanır.

  Tedavi için gerekli malzeme : Beyaz peynir.
  Hazırlanışı : Nikris olan yerlere dilimlenmiş taze beyaz peynir konur. Ağrı geçinceye kadar, 10 dakikada bir değiştirilir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Gutun tedavisi, hastalığın evrelerine göre farklılık gösterir. Örneğin bazı dönemlerde, sadece kanda ürik asit yüksektir ve atak yoktur. Eklemlerde şişme; eklem çevresindeki deride renk değişimi ve ciltte soyulma, döküntü oluyorsa gut hastası olabilirsiniz.
+ Yorum Gönder