+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda İnterferon ne demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  İnterferon ne demektir
  İnterferon ne demektir Kısaca


  İnterferon;
  virüslere karşı koyan ve hücrelerin salgıladığı maddedir. Günümüzde kanser tedavisinde dikkatleri yeniden üzerine çekmiştir. Glikoprotein yapısında bir madde olup virüsle karşılaşan her türlü canlı hücrece hazırlanabilir. İnterferonun en önemli etkisi, virüslerin çoğalmasını önlemeleridir.

  Vücuda giren virüsler 12-48 saat içinde çoğalarak en yüksek sayıya ulaşırlar. Tam bu noktada virüslerle karşılayan organizma canlı hücrelerin interferon üretimine başlar. Böylece virüslerin sayısal artışları durdurulur. Her canlı türünün kendine özgü bir interferon üretim sistemi vardır. Bu interferon tipleri aynı canlı türlerinde daha etkili olur. Aynı canlı türünden değişik interferon elde edilebilinirse de bunlar virüsleri etkileme açısından farklılık göstermezler.
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Vücut hücrelerinin çoğunluğunca sentezlenen ve bakterilere, virüslere karşı etki gösteren bir proteindir. İnterferon belirli bir türe sahip olduğundan insanların tedavisinde kullanımı için insan hücrelerinden elde etme zorunluluğu vardır.
+ Yorum Gönder