+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Bakteri Hastalıkları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Bakteri Hastalıkları
  Bakteri Hastalıkları Nelerdir


  Menenjit

  Menenjit beyni saran zarların iltihabıdır.Bu iltihaba mikroplar neden olur.(Virüsler veya bakteriler).Menenjit geçiren çoğu kişi bu hastalıktan tamamıyla kurtulurken, bazen ölümle de sonuçlanabilir.Ya da hastalık sonrası sakatlıklar kalabilir.

  Menenjit Belirtileri
  Yüksek ateş,
  Baş ağrısı,
  Kusma,
  Uyuşukluk,
  Işık veya sese karşı hassasiyet,
  Kas ağrısı,
  Çocuğun altının bezi değiştirilirken bacakları yukarı kaldırıldığında ağrı oluşması ve bunun sonucunda ağlaması,
  Ense sertliği.
  Menenjit Çeşitleri

  Bakteriyel MenenjitBakteriye menenjitin en önemli nedeni Hib bakterisidir.1993 yılından itibaren uygulanan aşı programı sayesinde Hollanda'da bu hastalık hemen hemen hiç görülmemektedir.

  Viral Menenjit
  Virüslerin neden olduğu menenjit çeşididir.

  Orta Kulak İltihabı (Otitis Media)
  Orta kulak iltihabı,kulak zarı arkasındaki orta kulak boşluğunun iltihabıdır.Çocuklarda östaki tüpü erişkindekinden daha kısadır ve bu nedenle mikropların burundan orta kulağa ulaşması daha kolaydır.Bunun sonucunda orta kulakta iltihap sıvısı birikir; sıvının yaptığı basınç ağrıya ve kulak zarının titreşmemesine neden olur.Bu nedenle orta kulak iltihabı sırasında bir miktar işitme kaybı meydana gelir.Uygun ilaç tedavisi ile bakteriler öldürüldüğünde orta kulaktaki sıvı da ortadan kalkar ve işitme düzelir. Orta kulak iltihabı,çocukluk çağının sık görünen bir hastalığıdır.Orta kulak iltihabının tedavisi antibiyotiklerle yapılmaktadır.

  Sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklarda orta kulak iltihabı da sıktır.Bu nedenle,çocuk yuvalarında olduğu gibi kalabalık ortamlara ilk kez girmeye başlayan çocuklarda,özellikle ilk iki yıl içinde,soğuk algınlığı ve kulak problemlerine daha sık rastlanır.

  Büyük çocuklar kulakta dolgunluk hissi,ağrı ve işitme kaybı şikayetlerini ifade edebilirler.Küçük çocuklaeda ise huzursuzluk,uyku bozuklukları veye iştahsızlık olabilir.Her yaştaki çocukta ateş olabilir.Burun akıntısı ve öksürük gibi orta kulak iltihabına eşlik eden üst solunum enfeksiyonu şikayetleriyle birlikte bulunur.Şiddetli orta kulak iltihaplarında kulak zarında delinme meydana gelebilir.

  Antibiyotiklerle tedavi edilmesine rağmen 2 hafta 2 ay arasında orta kulakta sıvı kalmaya devam edebilir.

  Zatürre (Pnömoni)
  Bir veya birkaç akciğer lobunun iltihaplanması şeklinde ortaya çıkan bir hastalıktır. İltihaplanmaya virüs,bakteriler veya mantar gibi mikroorganizmalar sebep olmaktadır.Ayrıca alkol,uyuşturucu maddeler,sigara ve kötü hayat şartları zatürreye ortam hazırlayan faktörtörlerdir.

  Yüksek ateş,titreme,kuru öksürük,şiddetli baş ağrısı zatürre belirtileridir.Ayrıca soluk alındığı zaman sırta çivi batıyormuş gibi olma ve hemen ardında öksürük gelme de zatürre belirtilerindendir.

  Tedavi edilmeyen zatürre vakaları şuur kaybı ve komaya kadar varan ağır sonuçlar doğulur.

  Zatürreden korunmak için
  Zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalı,
  Düzenli bir hayat yaşanmalı,
  Temizliğe dikkat edilmeli,
  Aşı olunmalıdır.
  Zatürrede en etkili tedavi yöntemi antibiyotiklerdir.Ayrıca ateş düşürücü ve öksürük kesici ilaçlarda verilmelidir.Tedavi sırasında yatak istirahati verilmelidir.

  Tetanoz

  Şarbon
 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Bakteriler tek hücreli mikrorganizma grubudur, ve bakteriler çok küçük oldukları için teleskopla incelenirler. Bakteriler bir çok hastalığa neden olabilecekleri gibi hastalıklardan koruma görevleri de vardır.
+ Yorum Gönder