+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Sağlık - Genel Konular Forumunda Dünyada ve Ülkemizde Organ Naklinin Gelişimi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Dünyada ve Ülkemizde Organ Naklinin Gelişimi
  Dünyada ve Ülkemizde Organ Nakli Tarihleri  İnsanda canlıdan ilk böbrek nakli 1947 yılında Boston da gerçekleştirildi.

  İlk Başarılı kalp nakli 1967 yılında Dr.Christian Barnard tarafından gerçekleştirildi.


  Türkiye de ilk kez 22 Kasım 1968 yılında Ankara Yüksek İhtisas Hastanesinde Dr. Kemal BEYAZIT tarafından kalp nakli yapılmış fakat hasta hayatını kaybetmiştir.

  İlk Başarılı organ nakli ise 3 Kasım 1975 yılın da Dr. Mehmet HABERAL ve ekibince Hacettepe Üniversitesi Hastanesinde bir Anneden oğluna yapılan canlıdan canlıya böbrek nakli olmuştur. Bunu 1978 yılında aynı ekibin kadavradan yaptığı ilk böbrek nakli izlemiştir.


  2004 yılı Ekim ayı itibariyle ülkemizde 12 Kalp Nakli Merkezi, 17 Karaciğer Nakli Merkezi, 25 Böbrek Nakli Merkezi, 21 Kemik İliği Nakli Merkezi ve 11 Göz Bankası mevcuttur.


  Ülkemizde yeterli donanıma sahip nakil merkezleri ve deneyimli bilim adamları olduğu halde, organ bağışının yetersiz olması sebebiyle nakil sayıları yetersiz kalmaktadır. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Organ naklinin önemi çok fazladır çünkü organlarından biri iflas etmiş yada çalışmayan hastalar gitgide yarım bir insan gibi yaşayıp acı çekerler ve çoğuda yaşamını yitirir organ nakli sayesinde bir çok insan sağlığına tekrar kavuşur ve organ nakli için en önemli kaynak beyin ölümü gerçekleşmiş hastalardan alınan organlardır.
+ Yorum Gönder