+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Boy Ölçü Cetveli Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mineli
  Devamlı Üye

  Boy Ölçü Cetveli








  Boy Ölçü Cetveli

  Siz de çocuğunuzun nasıl bu kadar uzadığını hala anlayamıyorsunuz değil mi? Halbuki, daha dün gibi kulaklarınızda sizin de, doğduğu zaman, doktorun çocuğunuzun boyunun kaç cm olduğunu söylediğini. Minicikmiş… Nasıl da çabuk geçmiş zaman…

  Zaman hızla geçer, çocuklar büyürler… Bu bir kural elbette. Fakat hatıralar her zaman kalıcıdır. Siz de hatıralara değer veriyorsanız ve ileride yavrunuzun hangi zamanda hangi uzunlukta olduğunu, nasıl göründüğünü hatırlamak istiyorsanız, bu fikrimiz hoşunuza gidecektir.

  Boy ölçüm cetvelinin yapımı için yaklaşık 30 cm genişliğinde ve 1.70 metre uzunluğunda kartona ihtiyacınız olacak. Bunu, kısa karton kağıtları ucuca ekleyerek elde edebilirsiniz. Cetvelinizin zemin rengini istediğiniz gibi seçin. Bunun için renkli kağıtla kaplama yapabilirsiniz. Daha sonra, bir metre yardımı ile, hazırlayacağınız cetvele 40 cm den başlamak üzere, ölçüleri işaretleyin. Her 10 cm de bir büyük ve seçkin harflerle yazın birimi. Ara birimleri, sadece çizgi olarak işaretleyebilirsiniz. (0 dan başlamanıza gerek yok. Çünkü çocuklar en az 40-50 cm arasında doğarlar. )
  Ölçülerin yerlerini belli ettikten sonra, cetvelinizi istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

  Boy ölçüm cetvelini, çocuğunuzun odasına veya istediğiniz başka bir odanın duvarına asabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey; cetvele başladığınız ölçüyü göz önünde bulundurmanız olacaktır. Cetveliniz 40 cm den başlıyorsa, cetvelin alt ucunun yerden 40 cm yukarıda olması gerekecektir.

  Bundan sonrası, zamana kalmış. Belli aralıklarla yavrunuzun boyunu ölçün ve cetvele işaretleyin. Çocuğunuzun boyunu her ölçtüğünüz zaman, yanına o zaman çekilmiş bir fotoğrafını da ekleyebilirsiniz belki.
  Zevk almanız temennisi ile…








 2. Fatma
  Administrator





  Çocuğun hangi yaşta ne kadar kalori alması gerektiğini; besinlerden ne kadar tüketmesi gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Özelikle gelişim çağındaki çocuklarımızın gelişimiyle ilgili bir problem varsa geç kalınmadan bir uzman hekime gidilmesi gerekiyor.




+ Yorum Gönder


kartondan boy cetveli yapımı