+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda İskelet Nedemek, Dış İskelet Nedir, İç İskelet Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İskelet Nedemek, Dış İskelet Nedir, İç İskelet Nedir
  İskelet Nedemek  skeleteitleri.jpg


  İskelet Çeşitleri Nelerdir
  Hayvanların çoğunda, vücuda destek olan, koruyan ve kaslara bağlanarak hareketi sağlayan iskelet sistemi bulunur. Hayvanlarda görülen iskelet dış ve iç iskelet olmak üzere iki tiptir.

  1. Dış İskelet
  Dış iskelet özel hücreler tarafından dışarıya salgılanan organik ve inorganik maddelerden meydana gelir. Dış iskelete sahip canlılarda iskelet görevi yapan kısımlar vücut dışında bulunduğu için kaslar iskelete içeriden bağlanır. Eklem bacaklılarda ve bazı yumuşakçalarda görülür.

  Dış iskelet büyümeyi sınırlandırır. Bu nedenle dış iskelete sahip hayvanlar, gelişme döneminde iskeletini ya tamamen atarlar veya daha büyüğünü oluştururlar. Bu olaya deri veya kabuk değiştirme denir.

  2. İç İskelet
  İç iskelet embriyonun mezoderm (orta deri) tabakasından farklılaşır. Genellikle kıkırdak ve kemikten meydana gelir. Kaslar iskelete dışarıdan bağlanır. Canlının büyümesini sınırlandırmaz. Aksine boyca uzamayı sağlar.

  * Omurgasızlarda yaygın olarak iç iskelet görülmez. Sadece derisi dikenlilerde gelişmiş bir iç iskelet vardır.

  * Omurgalılarda iç iskelet, kıkırdak ve kemik dokudan meydana gelmiştir.
 2. Fatma
  Administrator

  Omurgasız hayvanların iskeletleri değişiktir. Tek hücreli hayvanların salgıladıkları kalsiyum veya silika iskeletlerini meydana getirir. Bu kemiklerin tümü, hızlı ve karmaşık hareketlerimize olanak sağlayan kaslara, güçlü bir destektir.
+ Yorum Gönder


iskelet nedir,  ingilizce iskelet,  iskelet ingilizce,  iskelet resmi ingilizce,  iç iskelet nedir,  ingilizce iskelet resmi