+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Aft nedir aftın tedavisi bitkisel Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Aft nedir aftın tedavisi bitkisel
  Aft nedir aftın tedavisi bitkisel  Aft tarİfİ
  aft ağız içinde sıklıkla yanak ayrıca ağız mukozasında, dil üstünde, yumuşak damakta, farenkste, diş eti üstünde görülen solgun sarıkırmızı duruma ile birlikte çevrili epey ağrılı ülserleşmiş lezyonlardır. halkın %1820 düşük veya fazla aft sorunu ile birlikte karşı karşıyadır. bayanlarda fazlasıyla sıklıkla rastlanır. aft genelde tek olarak seyretse de benzer anda bir iki bölgede birden görülebilmektedir.
  aftın oluş nedenini tespit etmek için değişik araştırma yapılmıştır. ne olursa olsun aftın oluşmasını hızlandırıcı ayrıca seyrini kötüleştirici çok fazla faktör faktör saptanmasına rağmen oluş sebebi eksiksiz olarak belirlenememiştir.
  bu sebeple aft oluşmasını hızlandıran ayrıca iyileşmesini geciktiren faktörlerden konuşmak mümkündür.
  aft oluşumunda hangi etkenler mühimdir?
  stres
  çağımızda migren, etkili tansiyon ayrıca gastrit benzeri çok fazla hastalığın nedenleri arasında kabul edilen stres aft oluşmasının en mühim nedenlerinden birisidir.
  hanımlarda premenstural gerginlik ( tane öncesi sezon ) de aft oluşmasını hızlandıran faktörlerdendir.
  yİyecekler
  turunçgiller, sirke, turşu, patates cipsi, tuzlu ayrıca baharatlı çerezler benzeri ağız mukozasını hasar edebilen yiyecekler aft oluşmasını hızlandıran mühim etkenler arasında sayılmaktadır. bunların yanı derece birtakım,kimi bünyeler için alerjik olabilen siyah buğday, çavdar, arpa, çikolata, fındık, kabuklu deniz hayvanları, soya, domates, birtakım,kimi patlıcan, elma, incir, peynir benzeri yiyecekle. de aft oluşmasını hızlandırırlar.
 2. Fatma
  Administrator

  Aft dilde, yumuşak damakta, dudak ve yanakların iç kısımlarında görülen küçük, yüzeyel ülserlerdir. Ağız içi oluşumları hızlandıran olumsuz bir çok faktör belirlenmiş olsa da aftın asıl oluşum nedeni tam olarak saptanamamaktadır.
+ Yorum Gönder