+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Ala hastalığı nedir, Ala hastalığı tedavisi var mı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ala hastalığı nedir, Ala hastalığı tedavisi var mı?
  Ala hastalığı tedavisi var mı?


  Ala hastalığı nedir.jpg

  Vitamin eksikliği, kansızlık sorunu olan kişilerde vitiligo hastalığı’ nın fazlasıyla süratli yayıldığını görülmektedir. bu yazılanlar hata anlaşılmamalıdır. vitiligo hastalığı kansızlık çekildiğinden yada çay kahve çok içildiğinden meydana çıkmamaktadır. yalnız vitiligo hastalığı’ nın artışını hızlandırmaktadır diye düşünülmektedir. buna bağlanan olarak nebati vitiligo tedavisinin yanı derece belli bir beslenme düzeni de oluşturularak vitiligo tedavisi fazlasıyla başarılı duruma getirilebilir.

  bahsedilen nebati iyileştirme sistemi kullanılmaya başlandığında birinci iki ay içinde beyazlık olan bölgelerde renk hücreleri çalışmaya başladıkça deri normal duruma dönmeye başlamaktadır. bu gelişme büsbütün netice alınacağına belirti etmektedir. nebati vitiligo hastalığı tedavisi için bu bitkileri total 46 ay dek çalıştırmak gerekmektedir.

  vitiligo hastalığı gerçekten tedavisi sıkıntı bir rahatsızlıktır. birinci iki aylık kullanma zamanı içinde düşük da olsa iyileşme görülüyorsa altı ayda büsbütün iyileşecek manasına gelir, günde 12 çay kaşığı arı arı poleni yendiği süre vitiligo hastalığı tedavisinin fazlasıyla etkili olduğu görülmektedir. nebat özlerinden oluşan krem de günde bir kere haricen beyazlık olan bölgelere sürülecektir. bu kremin etkisi o bölgedeki kan dolaşımını artırmasıdır. her hastalıkta aynen vitiligo hastalığı’ nın iyileştirmesinde de beslenme düzeni mühimdir. çay, kahve, tütün, alkol benzeri sinir sistemini etkileyen alışkanlıkların fazla çok kullanılması vitiligo tedavisini zıt doğrultuda etkilemektedir.

  1- Vitiligo hastalığının belirtileri nelerdir?
  Vitiligo, derinin herhangi bir bölgesinde aniden renksiz(depigmente) alanların görülmesi şeklinde ortaya çıkar ve bu alanların artması ve yayılmasıyla devam eder.

  2- Bu hastalık kalıtımsal mıdır?
  Vitiligo hastalarının %10 unun ailelerinde de aynı hastalık bulunmaktadır.

  3- Bu hastalığın tedavisinde ilaçla tedavi mi yoksa, cerrahi operasyon mu önerirsiniz?
  Cerrahi olarak hücre kültürü uygulamaları bulunmaktadır. Ancak gerekli şartların düzenlenmesi ve uygulanması son derece zor bir tekniktir.
  Diğer tedaviler ise;
  . PUVA ve/veya dar band UVB tedavileri en başarılı sonuç aldığımız yöntemlerdir. Bu yöntem özel ışık kabinlerinde uygulanılmaktadır.
  . Küçük bölgelere uygulanan hedefe yönelik ışık tedavisi sistemleri mevcuttur.
  . Pimekrolimus, Takrolimus, Calcipotriol, Steroid içeren kremler topikal uygulandığında renk yapmayan melanositler tekrar çalışarak pigment yapımına başlayabilmektedir.
  . Bunlara ek olarak Beta karoten gibi deriyi boyayan ilaçlar oral olarak kullanılmaktadır.

  4- Tedavi süresi ne kadardır?
  Lezyonun genişliği, hastanın cevabının başlaması tedavi süresini etkilemektedir. 2 ay - 2 yıl arası çok değişken sürelerde tüm lezyonların yeniden renklenmesi mümkün olabilmektedir.

  5- Hastalığın kesin çözümü var mıdır?
  Hastalığın stresle çok yakın ilişkili olduğu bilinmektedir. Bu nedenle tamamen düzelmiş olan hastalarda bile stres sonrası yineleme görülebilmektedir.

  6- Tedavi sonrası güneşten uzak durmak gerekli midir?
  Güneş ışığı hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Tedavi sonrasında da güneşin zararı yoktur.

  7- Alternatif tedavi seçenekleri nelerdir?
  Psikolojik yardım(Psikiatri konsültasyonu, psikoterapiler)her zaman gerekmekte ve tedaviye destek olmaktadır. İyi, doğru uygulanan ve psikosomatik yapıyı bozmaya yönelik gevşeme yöntemleri, yoga, meditasyon, reiki de hastaya zarar vermediği sürece bu yolla etki edebilmektedir. Hastalık bazen kendiliğinden bile gerileyebilmektedir.

  8- Bitkisel tedavi yöntemlerini önerir misiniz?
  Ağızdan, karoten içeren havuç, portakal vb.’ini vermek dışında bitkisel tedaviler dermatologların ilgi alanına girmemektedir.

  9- Lazer tedavisi var mıdır?
  Hedefe yönelik ışık tedavi yöntemleri arasında 308 nm. Excimer lazer uygulaması da bulunmaktadır. Ancak lezyonlar vücudun %20’sinden az alanda olmalıdır.

  01-11-2011 Cvp: Vitiligo Hastalığı (ALA) ve Vitiligo Hastalığı Tedavisi#3 (mesaj-linki)
  My sassy girl Vitiligo Hastalığı

  Vitiligo, normal deri görünümünde, pigment kaybı nedeniyle düzensiz beyaz alanların bulunduğu bir deri durumudur.
  Genelde edinilmiş bir durum olarak görülen vitiligo, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak, belirli genetik özelliklere sahip ailelerde hastalığa yatkınlık görülmektedir. Kontrasta bağlı olaraki koyu tenli kişilerde daha belirgindir. Vitiligo'nun nedeni tam bilinmemekle beraber pigment üreten melanosit hücreleri olan melanositlerin deri veya çevre dokulara hasar vermeksizin seçici kaybına bağlı olarak otoimmünite üzerinde durulmaktadır. Bu hastalık Amerika Birleşik Devletleri'nde nüfusun % 1' ini etkilemektedir.
  Lezyonlar düz, pigmentasyonsuz ve koyu sınırlı olarak görülmektedir. Sınırlar tam olarak tanımlanabilmektedir, ancak düzensizdir. Sıklıkla etkilenen bölgeler yüz, dirsekler ve dizler, eller ve ayaklar ve genital bölgedir. Ayrıca, travma ve basınç görmüş bölgeler de etkilenmektedir.
  Hastalıktan korunma yolları bilinmemektedir.
  Semptomlar arasında aile öyküsü belirten vitiligo, birden veya aniden gelişen düz, doğal desenli pigment kaybına uğramış deri bölgeleri görülmektedir.
  Fizik muayene ve sorgulama tanı konması için yeterlidir. Ek bir tanı yöntemine başvurulmasına gerek yoktur.
  Vitiligo olgularının çoğu tedavi edilmeden deam etmektedir. Mevcut tedavi yöntemleri zor ve tam olarak etkin değildir. Hastalar, fotosensitize edici bileşikler verildikten sonar ultra-viole ışığa maruz bırakılmaktadırlar. Topikal veya oral 8-metoksipsoralen veya trimetilpsoralen tedavileri kısmi pigmentasyon sağlamak amacıyla birden fazla defa verilmelidir.
  Hastalığın gidişatı değişkendir. Bazı bölgeler pigmentasyon kazanabilir, fakat yeni diğer bölgeler oluşabilir. Pigmentasyon kaybı ilerleyici olabilir.
  Güneş yanığı gibi komplikasyonlar sıklıkla görülebilirken, vitiligo pernisyöz anemi, hipertiroidizm ve Addison hastalığı gibi sistemik hastalıklar ile ilişkili olabilir.
  Eğer cildinizde rengin kaybolduğu bölgeler görürseniz, en kısa zamanda aile hekiminize başvurunuz.
 2. Fatma
  Administrator

  Vitiligonun belirtisi, deride yama şeklinde görülen beyaz lekelerdir. Süt beyazı gibidir. Bazı olgularda, vücudun tamamı beyazlar. Vitiligo hastalığı'na yakalanan kişiler güneş altında uzun süre kesinlikle beklememelidir. Uzun süre güneş altında beklemenin vitiligolu bölgelerde cilt kanseri oluşma riskini artırdığı tüm dünyaca bilinmektedir.
+ Yorum Gönder


ala hastalığı,  ala hastalığı belirtileri,  vitiligo iyileşme belirtileri,  vitiligo iyileşme belirtileri nelerdir,  ala hastalığı tedavisi,  ala hastalığının tedavisi varmı