+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Nikotin ve Sigara, Sigaradaki Nikotin, Nikotin Nedir, Nikotinin Zararları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Nikotin ve Sigara, Sigaradaki Nikotin, Nikotin Nedir, Nikotinin Zararları
  Nikotin ve Sigara hakında bilgi


  En çok tütün yapraklarından çıkarılan, renksiz, açıkta bırakılınca havadan oksijen alarak esmerleşen, bitki hastalıklarıyla mücâdelede bitkileri saran diş asalakları öldürmek için de kullanılan, çok zehirli bir alkaloittir. Organik kimyâda 3 – (1 metil – 2-pirolidil)- piridin ismiyle bilinen, piridin tipindeki alkoloitlerin en önemli üyesidir.

  Nikotin ham nikotin veya nikotin sülfat hâlinde, tütünden buhar destilasyonuyla veya trikloretilen gibi bir çözücü ile ekstrakte edilerek elde edilir. Tütünden elde edilen nikotin, polarize ışığı sağa ve sola çeviren nikotinlerin karışımıdır. Bu rasemik hal tartarik asit içinde kararlı olabilir. Yine sentetik olarak elde edilen ve tabîatta bulunmayan yapı olarak tabiî nikotinden çok az farklı olan alfa nikotin de vardır.

  Nikotin tabiî olarak en çok tütün bitkisinde olmakla berâber birçok bitkinin, yapraklarında, köklerinde ve tohumlarında bulunur. Sigara içilirken duyulan lezzet, nikotin oranı ile ilgili olmayıp daha çok tütünün cinsine, isleme tarzına, hattâ tütünü sarmakta kullanılan kâğıdın çeşidine bağlıdır. Nikotin çok zehirli bir maddedir. Eser miktarda alındığı zaman sinir sistemi uyanır, guddelerde ifrazatın ve kan basıncının çoğalmasına sebep olur. Biraz fazla alındığı zaman felç meydana getirir. Deriden emilebilen nikotinin insan için öldürücü dozu 60 miligramdır. Zirâatta böcek öldürücü olarak kullanılır.

  Sigaranın getirdikleri:
  1- Devamlı olarak iştah keser.
  2- İnsani asabi yapar.
  3- Görme kabiliyeti gittikçe zayıflar.
  4- Uyku tat vermez, dinlendirmez.
  5- Cinsel güçsüzlüğe sebep olur.
  6- Hazım düzeni bozulur.
  7- Hafıza kaybı meydana gelir.
  8- Ayak damarlarında zaman içinde tıkanma yapar, kangrene sebep olur.
  9- Gastrit yapar.
  10- Akciğer kanserinin ana sebeplerindendir.
  11- Enfarktüs tehlikesi, yüzde 68′dir.
  12- Kronik bronşite yol açar.
  13- Cildin erken yaslanmasına yol açar.
  14- Damar sertliğinin ana sebeplerindendir.
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Nikotin Nedir

  Tütün yapraklarında bulunan kokulu, renksiz, zehirli bir sıvıdır. Kimyasal özellikleri bakımından alkaloitler sınıfındandır. Nikotini ilk defa 1828′de Posselt ile Reimann tütün yapraklarından elde etmişlerdir. “Nikotin” kelimesi ise tütünü ilk defa Fransa’ya getiren Fransa’nın Lizbon elçisi Jacques Nicot’un adından gelir.
  Nikotin Nedir.jpg
  Nikotin son derece zehirli bir maddedir. Az alınırsa insanlarda uyarıcı canlandırıcı etkiler yapar; çeşitli bezlerin salgılarını artırır, kan basıncını yükseltir. Tütün yapraklarından yapılan sigaralarla zehirlenme olmamasının sebebi, sigaranın yanma sırasında tütünde bulunan nikotinin l/3-l/7′si ısı etkisiyle buharlaşarak dumanla gitmesidir. Ayrıca, geri kalan kısmın da ancak ufak bir parçası nefes boruları ile ciğerlere, kana geçer, burada da çeşitli bileşikler tarafından bozularak «N-metil piridinyum hidroksit» haline gelir, suda çözünür, idrarla dışarı atılır.

  Tütün çiğneyerek nikotin ağız yolundan alınırsa vücuda giren nikotin daha çok olur, alışmayan kimselerde bulantı, baş ağrısı yapar. Bunlar zehirlenme belirtileridir.

  Nikotinin kimya formülü C10H14N2‘dir. 247°’de kaynar, yoğunluğu 1,033′tür. Suda, organik çözücülerde kolay çözünür.

  Nikotin tütün bitkisinin en çok yapraklarında, biraz da köklerinde, tohumlarında bulunur. Birçok tütün türlerinde nikotin yüzdesi 2-7 arasındadır. Türk tütünü, nikotinin hemen hemen hiç bulunmadığı nadir, en makbul tütün çeşitlerinin başında gelir. İyi Havana tütünü de az nikotinli tütünlerdendir. Ucuz tütünler, nikotinin en çok bulunduğu tütünlerdir.

  Nikotin en zehirli alkaloitlerden biridir. Saf durumdaki nikotinin çok az bir miktarı bile sık, zayıf nabız atışlarına, kusmaya, halsizliğe, hatta bayılmalara, ölüme yol açabilir. Bu yüzden, fazla tütün kullanmak bazı kimselerde bulantı, hazımsızlık, kalp rahatsızlıkları meydana getirir.

  Nikotinin tıpta pek önemli bir yeri yoktur; yalnız, böceklere karşı tedbir, korunma alanında kullanılır. Böceklere karşı nikotinden yapılmış, toz ya da sıvı ilaçlar vardır

+ Yorum Gönder