+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Şeker hastalığı neden olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Şeker hastalığı neden olur
  Şeker hastalığı nedenleri


  Sağlığımız için besinlerdeki enerjinin kullanılması önemlidir. Besinlerdeki karbonhidratlar glukoza dönüşerek parçalanırlar. Daha sonra bu glukoz kana karışır ve kandaki glukoz düzeyi artmaya başlar. Yükselen kan şekeri pankreastan insülinin salınarak kana geçmesini arttırır. İnsülin glukozun hücreye girişini kolaylaştırır. Hücreye giren glukoz burada enerjiye dönüşür. Böylece kandaki glukoz düzeyi düşer. Eğer bu sistem işlemez ise kandaki glukoz düzeyi artar. Kan glukozunun düzenlenmesindeki bu bozukluk şeker hastalığını meydana getirir.

  DİYABET RİSKİNİ TAŞIDIĞIMIZI NASIL ANLAYABİLİRİZ?
  Normal bir insanın kandaki glukoz düzeyi 70-110 arasındadır. Eğer bu değer aç karnına 126 mg’dan büyük ya da eşit ise veya herhangi bir kanşekeri 200 mg.’ın üstünde ise diyabet tanısı konur. Kan şekerinin 110-126 mg arasında olmasına bozulmuş açlık kan şekeri denir ve bu kişilerin de diyabete geciş riski olduğundan dikkate alınmalıdır.

  Başlıca iki tip diyabet vardır. Bunlar, tip 1 ve tip 2 diyabet olarak adlandırılırlar.
  TİP 1 DİYABET
  En yüksek görülme dönemi ergenlik çağındadır. Diyabet vakalarının %10’u tip 1 diyabettir. Tip 1 diyabetin gerçek nedeni tam olarak açıklanmamıştır. Ancak bazı risk faktörleri vardır. Bunlar :
  Ailesinde başka tip 1 diyabet hastası olması (tip 1 diyabetin kalıtsal geçişi tip 2 diyabetten daha seyrektir.)
  Pankreasa zarar veren virüsler,
  Vücudun kendini savunma sisteminde başgösteren ve vücuttaki insülin yapan hücrelerin tahribiyle sonuçlanan bir sorun olarak sıralanabilir.
  Tip 1 diyabet hastalarında insülin salımı çok az ya da hiç yoktur. Bu yüzden tedavilerde cilt altından insülin yapılır. Buna ek olarak diyabet eğitimi ve egzersiz tedaviye eklenir. Tip 1 diyabetin belirtileri :
  1. Poliori (sık idrara çıkmak)
  2. Polidipsi (çok su içme)
  3. Polifasi (çok yemek yeme)
  Hiperglisemi ile birlikte ani gelişen ketoasid meydana gelmesi (nefeste aseton kokusu) tedaviye bir an evvel başlanmassa diyabet koması olabilir.

  Tip 1 diyabetin tedavisi diyet, egzersiz, insülin ve eğitim ile olur.

  TİP 2 DİYABET
  Erişkinlerde görülen diyabettir. Pankreas insülin üretir fakat vücut bunu gerektiği gibi kullanamaz. Daha çok 40 yaş üzeri kişilerde ortaya çıkar. Belirtileri :
  Poliori (sık idarara çıkma)
  Polidipsi (çok su içme)
  Polifasi (çok yemek yeme)
  Kilo kaybı
  Plazma kan glukoz düzeyinin yükselmesi (açkarnına 126 mg’dan büyük ya da eşit olması)

  Bunların dışındaki diğer belirtiler:
  Yorgunluk
  Vücuttaki yaraların geç iyileşmesi
  Kuru ve kaşıntılı cilt
  Sık geçirilen enfeksiyonlar
  Bulanık görme
  Cinsel sorunlar
  Ellerde ve ayaklarda uyuşma
  Karıncalanma
  Ağız kuruluğu

  Tip 2 diyabetin nedeni tip 1 diyabette olduğu gibi tam bilinmemektedir. Fakat bazı risk gruplarında görülme olasılığı daha yüksektir. Bunlar :
  Yaşı 40 ve üzeri olanlar
  Şişmanlar
  Ailede başka diyabet hastalığı bulunanlar
  Gebelik sırasında diyabet gelişen 4,5 kg. Daha ağır bebek doğuranlar
  Bir hastalığın veya yaralanmanın stresini yaşayanlar
  Stresli bir hayatı olanlar
  Beslenme alışkanlığı bozuk olanlar
  Bu risk faktörlerinden en az iki tanesi varsa mutlaka diyabet taraması yapılmalıdır. Tip 2 diyabetin tedavisi diyet, egzersiz, eğitim ve gerekiyorsa oral olarak antidiyabetik ilaçlar veya insülin ile yapılmaktadır. Bu hastalığın tedavisi ömür boyu devam etmektedir. Bu sebeple tedavi endokrinoloji, diyabet ve metabolizma uzmanı ve diyetisyen ve diyabet hemşiresi tarafından planlanması hastalık komplikasyonlarının önlenmesi açısından çok önemlidir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Sinsi bir hastalık olarak bilinen şeker hastalığı, kendisini yıllar sonra ortaya çıkartabiliyor. Normalde vücuda yemeklerle aldığımız besinler parçalanarak, vücudun başlıca yakıtı olan şekere dönüştürülür ve kan dolaşımına geçerek kan şekerini yükseltir. Tek başına diyetle kan şekeri düşürülemeyen hastalarda, oral antidiyabetik ilaçlar kullanılır.
+ Yorum Gönder