+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Cilt kuruluğu neden olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Cilt kuruluğu neden olur
  Cilt kuruluğu nedenleri

  Vücudumuzun adeta elbisesi olan derimizin üst tabakasının yaklaşık yüzde 10 kadarlık bir kısmını su oluşturur. Bu su cildimizin nem dengesidir. Cildi besleyen suyun azalması cilt kuruluğuna neden olur. Tıp dilinde cilt kuruluğuna kserozis denir. Cilt kuruluğunun nedeni bir hastalık değildir. Fakat uzun süre cilt kuruluğu yaşanırsa egzema gibi cilt hastalıklarına neden olabilir. Bu nedenle cilt kuruluğu tedavi edilmelidir. Cilt kuruluğunun tedavi edilebilmesi için öncelikle neden cilt kuruluğu yaşandığının bilinmesi gerekir. Bu nedenle öncelikle cilt kuruluğu neden olur açıklayalım.

  Cilt kuruluğu Nedenleri:


  * Sık sık duş almak,
  * sıcak su,
  * deterjanlar,
  * giysilerden dolayı oluşan sürtünme,
  * sık uçak yolculuğu,
  * rüzgara maruz kalmak,
  * çevre kirliliği,
  * klima ve diğer kimyasal maddeler,
  * Atopik egzema,
  * kalıtsal bazı hastalıklar,
  * sedef gibi cilt hastalıkları,
  * tiroit bezinin yeterince çalışamaması,
  * aşırı kilo kaybı,
  * yaşlılık cilt kuruluğuna neden olan faktörlerdir.

  Cilt Kuruluğunun Belirtileri:

  Cilt kuruluğu deride donuk gri beyaz bir renk ile başlar. Kuruluk arttıkça, ciltte gerilme hissi, pul pul soyulmalar, kepeklenme, deri yüzeyinde pürüzlenme, çatlaklar oluşur. Kaşıntı, kuru derinin neden olduğu diğer bir şikayettir. Kuruluk tedavi edilmezse egzamalar oluşabilir.

  Cilt kuruluğu daha çok yağ bezelerinin daha az olduğu kollarda ve bacaklarda görülür. Özellikle sık sık duş alındığında kol ve bacaklarda deri kurur, kaşıntı ve döküntüler başlar.

  Cilt Kuruluğu Tedavisi:

  Cilt kuruluğu için mutlaka dermatoloji uzmanına başvurmak gerekir. Kişinin şikayetleri, belirtilerin süresi ve şiddeti, tedavinin şeklini belirler. Bazı olgularda sadece nemlendiriciler yeterli olurken; belirtilerin şiddetli olduğu olgularda antihistaminik ilaçlar ve tropikal kortikosteroid kremler vermek gerekebilir. Çok sayıda ve markada nemlendirici olduğundan, rastgele bir nemlendirici kullanımı doğru değildir. Hastanın deri tipine ve şikayetlerine uygun nemlendiriciler önerilmelidir.

  Hastanede dermatologların yaptığı en pratik ve etkin uygulamalardan biri, mezoterapidir. Özellikle yüz bölgesini nemlendirmek ve elastikiyetini artırmak için yapılan bu işlem; kısa süreli, ağrısız ama son derece etkili bir uygulamadır. Hastanın tüm yüz ve boyun bölgesi; hatta el sırtındaki kuruluk ve nem kaybı için bile yapılan mezoterapide, deri altına hyaluronik asit ve vitaminler enjekte edilir. Birkaç ay arayla tekrar edilebilen bu işlemler sonunda, ciltte gözle görülebilen bir gerilme, nemlenme, elastikiyet artışı ve dolgunluk olur. Cerrahi dışı olan bu uygulamalar, dermatologlar tarafından hastane ortamında başarıyla yapılmaktadır.

  Cilt Kuruluğunu Önlemek için Ne yapılmalıdır:

  * Sıcak su ile banyo yapılmamalıdır.
  * Yıkandıktan daha sonra cilt çok kurulanmamalı ve hafif nemliyken cilt tipi için uygun olan nemlendiriciler uygulanmalıdır.
  * Ortamın nemlendirmek de cilt kuruluğunu azaltmaya katkıda bulunur.
  * Bol su içmenin yararı vardır,
  * kimyasallardan korunun(deterjanlar gibi),
  * yağlı sabun kullanın,
  * çok dar giyinmeyin.

  Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir:


  Cilt kuruluğunu engelleyen fındık, fıstık, ceviz, kuru üzüm, balık, havuç, ıspanak gibi gıdaların fazla tüketilmesi cilt kuruluğunu önlemede yardımcı olur.

  Cilt kuruluğunu önlemede nemlendiricilerin önemi büyüktür.Özellikle lanolin, gliserin, üre, pantetol gibi kuvvetli nemlendiricilerin kullanılması her vakit gerekir. Yapılan çalışmaların bir çok kuvvetli nemlendirici özelliği olan ürünlerin kullanılmasının deri yaşlanmasını azalttığı, kırışıklıkların görünümünü düzelttiği, renk değişikliklerini engellediği saptamıştır.

  Yaş grubuna yönelik uygun ürünü kullanmak da son derece mühimdir. Genç bir kişinin kullanacağı bir ürün ile yaşlı bir kişinin kullanacağı ürün tabi ki aynı değil. Sadece yaş etkeni, kullanılacak ürünün seçimini etkilemez. Aynı zamanda deri rengi, deri kalınlığı, derinin seboreik olup olmadığı, gene akneye yatkınlık gibi etkenler nemlendirici seçiminde mühimdir.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Deri Kuruluğu hakkında kısa bilgi

  Tıp dilinde iktiyoz denen bu hastalıkta deri, kuru, pul pul ve bazen de çatlak görünümdedir. Merak edilecek bir durum yoktur. Sık sık sıcak banyo yapmak şikayetlerin çoğunu geçirir. Ayrıca aşağıdaki reçeteler uygulanır.

  Tedavi için gerekli malzeme : Acı bademyağı
  Hazırlanışı : Yatmadan önce, vücut acı bademyağı ile iyice ovulur. Sabahleyin ılık su ile banyo yapılıp iyice kurulanır.
+ Yorum Gönder