+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Demir eksikliği neden olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Demir eksikliği neden olur
  Demir eksikliği

  Vücuttaki demir miktarının olması gereken düzeyin altına inmesi demir eksikliği olarak tanımlanır. Demir eksikliği, kansızlığın en yaygın nedenidir. Genellikle kadınlarda demir depoları daha azdır. Her üç kadından ve her iki gebeden birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık görülür.

  Demir eksikliği; bağışıklık sistemi, sinir iletimi ve vücudun ısı dengesini sağlama işlevleri başta olmak üzere yaşamsal fonksiyonları olumsuz yönde etkiler.

  Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerine (eritrosit) rengini veren ve oksijenin kanda taşınmasını sağlayan bir proteindir. Demir ise hemoglobinin temel yapısına giren bir elementtir.

  Akciğerlerden alınan oksijenin hemoglobine bağlanarak dokulara aktarılmasında büyük önem taşır. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre hemoglobin değerlerinin erkeklerde 14 gr/dl, hamile olmayan kadınlarda 12 gr/dl’nin altına düşmesi “anemi” olarak tanımlanır. Demir eksikliği ve buna bağlı olarak oluşan anemi ise “demir eksikliği anemisi” olarak adlandırılır. Tüm dünyada erkeklerin % 20′sinde, kadınların % 35′inde ve hamilelerin % 50′sinde görülür. Gelişmiş ülkelerde bu oran çok daha az, ülkemiz gibi az gelişmiş ülkelerde ise çok daha yüksektir.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Demir eksikliği anemisi en sık görülen kansızlık tipidir. Yetersiz ve dengesiz beslenme sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Demir ekskliğini önlemek için önce beslenmemize dikkat etmeliyiz. Sebze ve meyveyi bol tüketmeliyiz.
+ Yorum Gönder