+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Üşümek neden olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Üşümek neden olur
  Üşüme nedenleri

  Üşüme damarların kasılması nedeniyle ortaya çıkar. Üşümenin birçok nedeni vardır. Kansızlık, damar hastalıkları, romatolojik hastalıklar ve yaşlanma üşüme yapar. Ancak tiroid bezi yetmezliği ve yemek sonrası kan şekeri düşüklüğü de üşüme yapan önemli hastalıklardır.

  Soğuk el ve ayaklar kan damarlarının büzüşmesi yada bir şekilde tıkanması ile ortaya çıkan şikayetlerdir. Bu cilde doğru giden kan damarlarının etrafındaki bağ dokusu gerginliğinin artması ile ortaya çıkabilir.
  Dolayısı ile el ve ayaklara kan akışı azalır; önce renkleri pembeden mora döner, sonra mavileşir hatta beyazlaşır. Kan akımı düzelmeye başlayınca renk geriye doğru döner; bu sırada zonklama ve karıncalanma hissi olur.

  Ayak Üşümesi

  2 şekilde devam etmektedir 1. şeklinde dönem dönem oluşan ayak üşümeleri 2. şekilde sürekli ayak üşümesi görülmektedir. Her iki durumda da ayak üşümesi kansızlığa bağlanmaktadır. Hastalıkların habercisi olan ayak üşümesi kendisi bir hastalık değildir.

  Hipertansiyon, tansiyonun çok yüksek seyretmesi anlamına gelmektedir. Hiper tansiyon hastalarında hastalığın semptomlarından birisi de ayak üşümesi olarak bildirilmiştir.

  Hiper tansiyon gibi düşük tansiyon da ayak üşümesine neden olmaktadır.

  Doç. Dr. Mehmet Akif Büyükbeşe
  Ayaklarda iyileşmeyen yaralar, tekrarlayan mantar enfeksiyonları, yaz-kış oluşan üşüme hissi gizli diyabetin habercisi olabilir.

  Kadınlar ve erkekler arasındaki üşüme farkının genetik veya daha başka nedenleri var mı? Örneğin deri kalınlığı farkı veya yağ tabakasının daha kalın olması gibi.

  Kadınların vücut yüzey alanı / toplam vücut kütlesi oranı erkeklerden daha fazla Bu nedenle de daha hızlı bir şekilde ısı kaybediyorlar Kadınların bazal metabolizmasının erkeklerden daha düşük olması da, daha kolay üşümelerinin bir diğer nedeni.

  Erkeklerde kas doku daha iyi gelişmişken, kadınlarda da yağ doku erkeklerden daha fazla miktarda bulunuyor Ve çoğumuzun bildiğinin aksine, yağ dokunun fazla olması, daha fazla üşümeye neden oluyor.

  Şöyle ki, kural olarak derimiz soğuk olduğunda üşüyoruz Kalın bir yağ tabakası da, dışarıdaki soğuk havanın içeriye geçmesini önlemesinden daha önemli olarak, vücut içindeki ısının deriye ulaşmasını engellediği için üşümeye yol açıyor.

  Kadınlarda yağ doku daha fazla olduğu için de, vücut ısılarının deri üst yüzeylerine ulaşması daha zor. Bu da, geçerli bir "daha fazla üşüme" nedeni.

  Gümüş etkisi ile soğuktan nasıl korunabilirim?

  Giysinin iç kısmındaki gümüş tabaka hava soğuk olduğunda vücudumuzun kaybettiği ısı geri yansıtarak sıcaklık korunumu sağlar. Böylece kendi sıcaklığımızı sabite yakın derecede tutarak üşümeyi engelleriz.
 2. Harbikız
  Devamlı Üye

  Üşümekle ilgili kısa bilgi

  Bazı kimseler, üşümeyi gerektirecek hastalıkları olmadığı halde üşüdüklerinden yakınırlar. Bu şikayetleri, kalorisi yüksek şeyleri yemekle geçer. Ayrıca aşağıdaki reçeteyi uygulamak da faydalıdır.

  Tedavi için gerekli malzeme : Sarımsak, ceviz.
  Hazırlanışı : Her öğün 2 diş sarımsakla 6 tane ceviz yenir.
 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  Üşümenin bir çok nedeni vardır genellikle üşümek vücut ısısının düşmesi sonucu olan bir durumdur ama bazı kişilerde ise kansızlıktan olan bir durumdur genel olarak kan hastalıkları sonucu üşümek olur.
+ Yorum Gönder


üşümek neden olur,  üşümek neyin habercisi,  ayak üşümesi tansiyondan olurmu,  çok üşümek neden olur,  cok usumek ve cok yanmak neye sebep olur