+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Toksik Hepatit Nedenleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Toksik Hepatit Nedenleri


  toksik hepatit nedenleri nelerdir
 2. Asel
  Bayan Üye

  Toksik Hepatit Nedenleri Hakkında Bilgi

  Karaciğerin birçok fonksiyonu vardır. Kanda pıhtılaşmanın düzenlenmesi, safranın yapımı, bazı toksik maddelerin vücuttan uzaklaştırılması gibi fonksiyonlar bunlardandır. Ayrıca bazı ilaçlar ve kimyasalların kan dolaşımından alınarak vücuttan uzaklaştırılmasını da karaciğer sağlar. Fakat bu toksinlerin dönüştürülmesi ile ortaya çıkan yan ürünler belirgin karaciğer harabiyetine yol açabilir. Her ne kadar karaciğer büyük bir yenilenme kapasitesine sahipse de bazen toksik maddelere maruziyet sonucu ciddi ve geri dönüşsüz hasarlar meydana gelebilmektedir.
  Karaciğerde hasara neden olabilen toksinler 2 büyük grupta toplanabilir:
  Daima karaciğer hasarı oluşturan toksinler: Bazı toksinler daima karaciğer hasarı oluştururlar. Bu gruptaki en iyi örnekler mantarlar ve kuru temizlemede kullanılan çözücülerdir. Eğer hücre hasarı ileri derecede olursa karaciğer yetmezliği meydana gelir.
  Karaciğer hasarına neden olabilen toksinler (idiosinkratik toksinler): Diğer toksinler bireylerin küçük bir kısmında karaciğer hasarına neden olabilir. Açıklanamayan bazı nedenlerle bazı toksinler bazı bireylerde karaciğer toksisitesine neden olabilir.


 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  Karaciğer vücutta bir çok zehirli maddelerin arıtılmasında yardımcı oluyor kandan alınan ilaçlar ve toksinlerin dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır erkek teşhis edilmezse karaciğerin geri dönüşümsüz bir şekilde hasar görmesine sebebiyet verebilir.
+ Yorum Gönder