+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Açlık Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Açlık Nedir
  Açlık Nedir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Açlık Hakkında Bilgi

  İnsanda kan şekerinin (kandaki glikoz miktarı) belli bir seviyenin altına düşmesi ile duyulan yiyecek arama ve yemek isteme hissi. Kan glikoz seviyesinin düşmesi, beyindeki bir merkezi uyarır ve kişiyi yemek yemeye sevk eder. Açlıkta yemek yemeyi istemenin başka bir sebebi de muhtemelen boş kalan midenin Asit ifrazatının etkisiyle duyulan rahatsızlık ve ağrılı bir mide hissidir. sigara (nikotin) beyne etki ederek açlık hissini azaltır.
  Belirtileri: En karakteristik anormallik, kilo kaybıdır.
  İlerlediği zaman, kişinin yürüyen bir iskeletten farkı kalmaz. Özellikle kas dokusu erir. Kalori alamayanlar umumiyetle Protein açlığı da çekerler. Müzmin açlıkta bitkinlik, bulantı, karın ağrıları, kramplar, baş ağrısı ve nefes alma zorluğu gibi haller görülür. Böyle kimseler kendilerini çok kuvvetsiz hissederler ve ufak bir işe tahammülleri yoktur. Soğuktan çok etkilenirler. Baş dönmesi de olabilir. Bacaklar ve karın şişer. Depresyondadırlar, kadınlarda adet olmaz. İshal bunların çoğunda şiddetlidir. Açlığın derecesine bağlı olmakla birlikte kilo kaybı süratlidir. Tam açlıkta, Su da yoksa, 10-12 Gün içinde ölüm vuku bulur. Su var ise, bedendeki yağ mikdarına göre haftalarca yaşanabilir. İlk beden ağırlığının üçte biri veya yarısı kaybedildiğinde yaşamak mümkün olmaz.
  Kwaşiorkor olarak isimlendirilen protein açlığında, çocuklarda büyüme kusuru, iştahsızlık ve ishal olur. Kasları erir, fakat bacakları şişer. Derilerinde döküntü ve karaciğer büyümesi tesbit edilir. Kansızlık da vardır.

 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  İnsanlarda kandaki glikoz miktarı yani insanın kan şekerinin düşmesidir bunun sebebinde kan şekeri düşen kişi yemek arayışına çıkar bunun nedeni kandaki şeker oranının azalmasıdır.
+ Yorum Gönder