+ Yorum Gönder
Sağlık - Genel Konular ve Sağlık Sözlüğü Forumunda Adet Görmeme Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Adet Görmeme Nedir
  Adet Görmeme Nedir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Adet Görmeme Hakkında Bilgi

  Siklus, son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen süredir. Normalde bu süre 28 gün olmasına karşın 21 ile 35 gün arası normalin alt ve üst sınırlarıdır.

  28 günde bir adet gören, yani siklusu 28 gün olan bir kadının ovulasyon (yumurtlama günü) sıklıkla (şart değil) 14. gündür.
  Her adetin ilk günü beyinde hipotalamustan salgılanan GnRH adlı hormon, hipofizden folikül stimule edici (uyarıcı) hormon (FSH) salgısını uyarmaya başlar. FSH etkisiyle yumurtalıklardan birinde yeni bir folikül (yumurta hücresini barındıran yapı) olgunlaşmaya başlar. Bu folikül olgunlaştıkça östrojen hormonu üretimi artar, östrojen üretimi arttıkça hipofiz bölgesinden salgılanan luteinizan hormon (LH) miktarı artar.


 3. SuSKuN bELa
  Devamlı Üye
  Kadınları ilgilendiren bir durumdur aslında adet görmeme bir kadının adet gününün bittiği ve yeni adet süresinin başlaması aralığındaki süreye adet görmeme denilir kadının ortalama adet görme aralığı 28-35 gün aralığındadır bu günler üstüne çıkarsa menopoz olma ihtimali vardır kişinin bu durumda bir doktora başvurması gerekir.
+ Yorum Gönder