+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Sahabeler ve İslam Alimleri Forumunda Evliya Çelebi Seyahatnamesi hakkında ansiklopedik bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. NAZLI
  Bayan Üye

  Evliya Çelebi Seyahatnamesi hakkında ansiklopedik bilgi
  Seyahatname


  Seyahatname, Evliya Çelebi tarafından 17. yüzyılda yazılmış olan çok ünlü bir gezi kitabıdır. 10 ciltten oluşur.

  Gerçekçi bir gözle izlenen olaylar, yalın ve duru, zaman zaman da fantastik bir anlatım içinde, halkın anlayacağı şekilde yazılmış, yine halkın anlayacağı deyimler çokça kullanılmıştır.

  Evliya Çelebi Seyahatnamesi.jpg

  Evliya Çelebi,
  Kırk yılı aşkın süre Osmanlı ülkesini ve diğer ülkeleri dolaşarak yazmış olduğu eseri ile adeta bütünleşmiş olan Evliya Çelebi (1611-1684) 17. yüzyılın önde gelen gezginlerdendir. Seyahatnâme adlı eserinde verdiği bilgilere
  Tümünü okumak için linke tıklayınız.Seyahatnâme'sinde gezip gördüğü yerleri kendi üslûbu ile anlatmaktadır. Olaylara çoğu defa alaycı bir tavırla yaklaşan Evliya Çelebi, bazen naklettiği olayları renklendirmek amacıyla uydurma haberler ve olaylar da ortaya atmış, okuyucunun ilgisini çekmek için aklın alamayacağı garip olaylara da yer vermiştir.

  Evliya Çelebi'nin on ciltlik
  bkz. Evliya Çelebi Seyahatnamesi

  Tümünü okumak için linke tıklayınız.
  Seyahatnâme'si, bütün görmüş ve gezmiş olduğu memleketler hakkında oldukça önemli bilgiler içermektedir. Eser bu yönden Türk Kültür tarihi ve gezi edebiyatı açısından önemli bir yere sahiptir.
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Evliya Çelebinin halkın anlayacağı dilden ve uslüple yazdığı on ciltten oluşan ayrıntılı ve çok ünlü bir gezi yazısı kitabıdır. Bu kitap Türk kültür ve edebiyatı açısından önemli bir yere sahiptir ve Çelebinin gezdiği her yer ile ilgili önemli bilgileri içerir.
+ Yorum Gönder


evliya çelebi seyahatnamesi hakkında bilgi,  evliya çelebi hakkında bilgi,  seyahatname hakkında bilgi