+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Sahabeler ve İslam Alimleri Forumunda Akşemseddin Kimdir Akşemseddin Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Akşemseddin Kimdir Akşemseddin Hayatı
  Akşemseddin in yaşamı hakkında bilgiler

  Akşemsettin, (1389/1390 - 1459 Göynük) asıl adı ile Şeyh Muhammed Şemsettin Bin Hamza, 15. yüzyılın en büyük sufilerinden biri ve çok yönlü Türk[kaynak belirtilmeli] bilim adamıdır.

  1389 yılında [Osmancık]'da doğmuştur. Daha sonra 7 yaşında babası Şerafeddin-i Hamza Şâmî ile çağımızda Samsun'a bağlı olan Kavak'a yerleşmişlerdir[1]. Haci Bayram Veli’nin müridi ve Fatih Sultan Mehmet’in hocalarındandır. İstanbul'un manevi fatihi olarak da anılır. Saçının ve sakalının ak olması ve beyaz elbiseler giymesinden dolayı 'Akşeyh' veya 'Akşemseddin' adlarıyla meşhur olmuştur. İskilip'te çocuklarından Nurulhuda'nın türbesi ile diğer yakınlarının mezarları vardır. Evlik köyünde yer alan tek bir çivi çakılmadan yapılan camiiyi onun yaptırdığı yazılıdır. Akşemsettin Amasya'da medreselerden eğitim aldıkatn sonra büyük üne kavuşmuştu.
  Akşemseddin.jpg
  Akşemsettin, küçük yaşlardan itibaren bilime ve sanata karşı ilgi duydu. İlim tahsilini tamamladıktan sonra, Osmancık'da müderris(öğretmen) oldu. Medrese öğrenimini zamanın büyük velisi Hacı Bayram-ı Veli'nin yanında tamamladıktan sonra seçkin bilginler arasında yerini aldı. Üstün zekası ve anlayışı, yılmak bilmeyen çalışma gücüyle kendini kitaplara adadı. Başta İslami bilimler olmak üzere tıp, astronomi, biyoloji ve matematikte zamanın ünlülerinden oldu. Uzun yıllar Osmanlı medreselerinde çalışarak yüzlerce öğrenci yetiştirdi. Tıp alanında bulaşıcı hastalıklar üzerinde de önemli çalışmalar yaptı. Araştırmaları sonunda tıp ile ilgili Türkçe yazdığı Maddet-ül Hayat ve Arapça yazdığı Hall-i Müşkilât ve Risalet-ün nuriyye adlı Tasavvuf kitapları, bilinen eserleridir.Tıp ile ilgili Türkçe yazdığı Maddet-ül Hayat'ta geçen "Hastalıkların insanlarda teker teker peyda olduğunu zann etmek yanlıştır.Hastalıklar insandan insana gözle görülmeyecek kadar küçük tohumlar vasıtasıyla geçer" cümlesi ile ilk mikrop teorilerinden birini ortaya atmıştır. Tarihte mikroorganizmalardan bahseden ilk kişidir. Ve Mikrobiyolojinin babası sayılmaktadır.

  Akşemsettin'in asıl ünü, büyük veli, Hacı Bayram Veli ile tanışmasından sonra başlamıştı. İlmi konulardaki önemli başarılardan sonra tasavvuf konusunda da ağırlığını göstermiş, daha sonra da II. Murat'ın emir ve isteğiyle Fatih Sultan Mehmet'in hocalığına tayin edilmişti. İstanbul'un fethi sırasında büyük yararlılıklar göstermiş, genç sultanı teşvik ederek zaferin kazanılmasında önemli katkılarda bulunmuştu. Fethin en önemli günlerinde Ebu Eyyûb el-Ensarî'nin kabrini bularak ordunun maneviyatını yükseltmişti. Dünya malına önem vermeyen Akşemsettin, Fatih Sultan Mehmet'in büyük saygı ve sevgisini kazanmıştı. Fatih Sultan Mehmet ile İstanbul'a girişleri daha sonra ünlü olacak bir hikâyeye dönüştü.

  Beyaz atına binmiş, ordusunun önünde giden Fatih Sultan Mehmet, yanında onu yetiştiren Akşemsettin ile İstanbul'a giriyor. Türk Ordusunu karşılayan şehir halkı yol boyunca dizilmiş, ellerindeki çiçek demetlerini padişaha sunmak için yaklaşıyor.

  Şehir ahalisi, beyaz sakalıyla, ağır duruşuyla Akşemsettin'i padişah sanıp çiçekleri ona sunmaya çalışıyorlar. Akşemsettin atını geri çekip göz ucuyla Fatih'i göstererek:

  "Sultan Mehmet odur, çiçekleri ona veriniz", demek istiyor.
  Fatih Sultan Mehmet, çiçeklerle kendisine doğru yürüyenlere hocası Akşemsettin'i göstererek:

  "Gidiniz, çiçekleri gene ona veriniz. Sultan Mehmet benim, ama o, benim hocamdır", diyor ve ilk İstanbul'a Akşemseddin giriyor.
  Fatih Sultan Mehmet tarafından(1464) yılında yaptırılmış olan türbesi Bolu ilinin, Göynük ilçesindedir. İlçede her yıl, İstanbul'un fetih günü olan 29 Mayıs(mayısın son pazarı) tarihinde anma günleri düzenlenmektedir.

  Risalet-ün nuriyye
  Risale-i Zikrullah:200000000
  Risale-i Şerh-i Ahval-i Hacı Bayram-ı Veli
  Def’ü Metain
  Makamat-ı Evliya (Velilerin Makamları)
  Maddet-ül-Hayat (Hayat Maddesi)
  Nasihatname-i Akşemsettin (Akşemsettin Nasihatnamesi)
  Kitab-ül-Tıp (Tıp Kitabı)
  Hall-i Müşkülat (Güçlüklerin Halli)
  Not: İstanbul Feyzullah Efendi Kütüphanesinden

  Ahmet Özdemir , Hacı Bayram veli ve Eşrefoğlu Rumî - Toker Yayınları, İst. 2002
 2. Ziyaretçi

  saol kardeşim ödevimi burdan yaptım allah sana iyilik versinn
 3. Zeyneb
  Bayan Üye
  Akşemseddin Hayatı İle İlgili Kısa Bilgi


  Akşemseddin, 1390 yılında Şam'da doğdu. 1460'ta da Bolunun Göynük ilçesinde vefat etti. Akşemseddin büyük bir din bilgisi olması yanısıra, aynı zamanda da çok bilgili bir hekimdi. Mikrobu keşfettiği söylenen Fransız bilgin Leouise Pasteur'den 500 yıl önce, mikrobun varlığını bulmuş ve kanser hastalığının tedavisi için çalışmalar yapmıştır.

  İstanbul'un fethine kadar hep Fatih Sultan Mehmed'in yanında kalan Akşemseddin, daha sonra Göynük kasabasına çekildi. Fatih Sultan Mehmed, istemiyerek de olsa, Hocasının gitmesine izin verdi. Göynük'te ilimle meşgul olan Akşemseddin, orada vefat etti. Kabri, Göynük Süleyman Paşa Camii'nin bahçesindedir.

+ Yorum Gönder


akşemseddin hayatı,  akşemsettin hayatı,  akşemseddinin hayatı,  akşemseddin kısaca hayatı,  akşemseddin hayatı ingilizce,  akşemseddin hayatı kısaca