+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Frmacil İslamiyet ve Sahabeler ve İslam Alimleri Forumunda Hacı bektaş velinin kısaca hayatı özet Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Hacı bektaş velinin kısaca hayatı özet
  Hacı bektaş velinin yaşamı hakkında kısa bilgiler

  Hacı Bektaş Veli (1281-1338) Asıl adı Seyyid Muhammed bİbrahim Ata’dır Horasan’ın Nişabur şehrinde doğdu Eğitimini Hoca Ahmet Yesevî’nin talebelerinden fieyh Lokman-ı Perende’den aldıEğitimini tamamladıktan sonra Anadolu’ya gelen ve çeşitli yerlerini dolaşan Hacı Bektaş Veli


  hac-bekta-veli.gif

  Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesine yerleşti Burada halkı irşat edici çalışmalar yaptı, talebeler yetiştirdi Kendisinin de üyesi olduğu “ahilik teşkilatı” ile önemli hizmetlerde bulunan Hacı Bektaş Veli, kurulma aşamasında olan Osmanlı Devleti sultanlarından da sevgi ve hürmet gördü Osmanlıların kuruluş aşamasında sağlam temeller üzerine oturmasında büyük hizmetleri oldu Orhan Bey zamanında kurulan yeniçeri ordusunun ve yeniçeriliğin piri, manevi üstadı olarak bilindi Bu durum halk ile yeniçeriler arasındaki bağı güçlendirdi Hacı Bektaş Veli’nin Makalât adlı Arapça bir eseri vardır Makalât incelendiğinde Hacı Bektaş Veli’nin İslam dinînin emir ve yasaklarına sıkı sıkıya bağlılığı gözlenir O İslam’a uymayan davranışlara şiddetle karşı çıkmıştır

  Hacı Bektaş Veli’nin sohbetlerine katılıp ona bağlananlara tasavvuftaki usule göre “Bektaşi” denilmiştir Hacı Bektaş Veli 1338’de vefat etmiştir
 2. Ziyaretçi

  herşey için teşekürler..bu site muhteşem.
 3. Ziyaretçi
  çok işime yaradı süper
 4. Ziyaretçi
  çok sağolun tam istediğim gibi<

 5. Ziyaretçi
  çok teşekkürler çok yardımcı oldu allah razı olsun

 6. Ziyaretçi
  Çok güzel gerçekten sagolunn :-)

 7. Ziyaretçi
  çok iyi ya işime yaradı

 8. Ziyaretçi
  teşekürler çok işime yaradı tam istediğim gibi saolun ..

 9. Zeyneb
  Bayan Üye
  Hacı Bektaş Veli Kimdir


  Hacı Bektaş-ı Veli (1281 Doğdu ve 1338 de vefat etmiştir..)


  Bektaşi tarikatının kurucu su olan Hacı Bektaş Veli 1209 yılında Horasan"da Nişabur"da doğmuştur İslamın 4. Halifesi Hz. Ali soyundan geldiği söylenir. Moğollar"ın baskısından , zorbalığından kaçmak isteyen birçok Türkmenle beraber Anadolu"ya göç eden Hacı Bektaş Veli, şimdiki Hacıbektaş kasabasına yerleşmiştir. Hacı Bektaş"ın, "Hacı"olması, güvenilir kaynaklara göre Anadolu"ya gelmesinden öncedir.

  Buradababa İshak"amürit olmuş,baba İshak"ın Selçuklular"a karşı isyanı sırasında Hacı Bektaş"ın kardeşi Menteş öldürülmüştür. Büyük bir talih eseri kurtulan HacıBektaş da, sonradan Anadolu"da bazı halk hareketlerinde kaynak olan Batmiler"in önderliğini yapmış, Bektaşilik tarikatını kurmuştur. Özellikle Türkmenler"den pek çok taraftar toplamıştır. 1272 yılında, zaviyesini kurmuş olduğu Karaöyük köyünde öldüğü bilinmektedir.

  Bazı tarihçiler,Hacı Bektaş"ın, Orhan Gazi Yeniçeri Ocağı"nı kurarken ona yardımcı olduğunu, Yeniçeriler"e börk giydirdiğini belirtirler ki, bu söylenti tam anlamıyla gerçeklik kazanmamıştır.Hacı Bektaş Veli"nin ölümü, Yeniçeri Ocağı"nın kurulmasından yaklaşık olarak 90 yıl önceye denk gelmektedir.

  Hacı Bektaş"ın "Makaalat" adındaki Arapça eserinin aslı elimizde bulunmamaktadır. Sadece birisi manzum, öteki düzyazı halinde iki Türkçe çevirisi günümüze kadar ulaşmıştır. Hacı Bektaş"ın kudsallaştırılan hayatı "Velayet-Name" adını taşıyan ünlü eserde anlatılmıştır.

  Bazı çevrelerce Hacı Bektaş"ın Yeniçeri Ocağı"nın kuruluşunda rolü ve yardımı olduğunun söylenmesi,sonradan Yeniçeriler arasında Bektaşi tarikatının çok tutmuş olmasındandır. Gerçekten de, Bektaşilik sadece Yeniçeriler arasında tutulmakla kalmamış, geçen zamanla bütün Anadolu"da,özellikle belirli çevrelerde çok yaygınlaşmıştır.Bektaşi tarikatınca, Bektaşilik Hz. Ali"ye kadar gider. Bu tarikatın ayinleri gizli yapılır. Bektaşilik"de esas, Tanrı"nın yarattığı güzellikleri bir çıkar beklemeksizin sevmek ve değerlendirmektir. Daha yukarda belirttiğimiz gibi, Bektaşilik Anadolu"nun bazı çevrelerini çok etkilemiştir. Görüş ufukları geniş,bağnazlıktan uzak kimseler olan Bektaşiler, herzaman için kalender, neşesini kaybetmeyen, nükteli ve hoşgörü sahibi kimseler olarak tanınırlar. Cumhuriyet devrinde, diğer bütün tekkeler gibi Bektaşi tekkeleri de kapatılmıştır.


 10. Ziyaretçi
  Süper bu ya

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


hacı bektaş veli hayatı kısaca,  hacı bektaş veli kısaca hayatı,  hacı bektaş veli kimdir kısaca,  hacı bektaş veli hayatı özet,  hacı bektaş velinin kısaca hayatı,  hacı bektaş velinin hayatı kısaca