+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Sahabeler ve İslam Alimleri Forumunda Ebu hanife hakkında bilgi, Ebu hanife ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ebu hanife hakkında bilgi, Ebu hanife ile ilgili bilgi

  Ebu hanife hakkında bilgi


  Ebu Hanife (İmam-ı Azam) , (699 (H. 80), 767'de (Hicri 148) Bağdat, Arapça: أبو حنيفة النعمان, Farsça: ابوحنیفه‎‎) (Asıl adı: El-Numân bin Sabit bin El-Numân Zuta Arapça: النعمان بن ثابت بن النعمان بن زوطي dır) . Sünnilikte Ehl-i Sünnet fıkıhının lideri kabul edilir. Hanefi Mezhebi'nin kurucusudur.
  Ebu hanife.jpg
  Babasının adı Sabit'tir. Horasan'ın ileri gelenlerinden bir zatın soyundan olup Numân ve ailesinin Arap olmadığı kesindir, Türk olduğu şeklinde görüşler yaygındır. Dedesi Zuta'nın İslam dinini kabul ettiği, babası Sabit'in Halife Ali ile görüştüğü, kendisi, evladı ve zürriyeti için duasını aldığı rivayet edilir. Künyesi olan Ebu Hanife'nin "bâtıldan Hak'ka koşanların babası" manasında kullanıldığı rivayet edilmektedir.

  Ebu Hanife, dînî çalışmalarının yanısıra ticaretle de uğraşırdı.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Ehli Sünnet İtikadının lideri sayılır ve Hanefi Mezhebinin kurucusudur. Müslümanların yarısından çoğu bu mezhebe bağlıdır. İslam dininde yaptığı hizmetleri ile İman, ahlak ve esasları ayrı ayrı toplamış ve Tasavvuf ilmini yeniden yaymıştır.
+ Yorum Gönder


ebu hanife hakkında bilgi,  ebu hanife ile ilgili bilgi,  ebu hanifi hakkında bilgi,  ebu hanife nin kimliği hakında bilgi