+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Sahabeler ve İslam Alimleri Forumunda Hz ebubekir döneminde ridde savaşının sebepleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Hz ebubekir döneminde ridde savaşının sebepleri

  Hz ebubekir döneminde ridde savaşının sebepleri kısaca  Hz. Peygamber'den sonra Müslümanlar tarafından halife seçilen ve karizmatik kişiliği sayesinde, Peygamberli toplum ile Peygambersiz toplum arasındaki köprü vazifesi görerek geçişi sağlayan Hz. Ebubekir'in hayatı ve döneminin incelenmesinin tarihi, siyasi, askeri, hukuki, ahlaki, iktisadi, sosyal ve kültürel alanda yarar sağlayacağını ummaktayız.


  Hz ebubekir.jpg

  Hz. Ebubekir dönemi (11-13' 632/634) denilince de, insanın dikkatini çeken devrin en bariz olayları olarak hiç kuşkusuz "Ridde Savaşları" karşımıza çıkmaktadır. İslam dini ve Müslümanlar için büyük tehlike arzetmiş olan bu savaşların sebeplerini, nasıl başladığını ve ne şekilde sona erdirildiğini araştırmak ilk dönem İslam tarihinin aydınlatılması açısından oldukça önemlidir.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Hz. Muhammed yaşamını yitirdikten sonra insanlar toplu halde dinden dönmeye çalışmış ve bu insanlar ile Halife Ebubekir arasında savaşlar çıkmıştır bu savaşlar Ridde savaşlarıdırlar. Bu olaylar daha çok din üzerine yapıldığı düşünülse de aslında siyasi ve ekonomikdir.
+ Yorum Gönder


ridde olaylarının sebepleri,  ridde savaslari sebepleri ve sonuclari,  Ridde olaylarinin sebep ve sonuclari,  ridde savaslari sebebleri,  ridde o,  ridde olayı