+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Sahabeler ve İslam Alimleri Forumunda Pir Murad Baba Kimdir Kısaca Hayatı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Pir Murad Baba Kimdir Kısaca Hayatı
  Pir Murad Baba Kimdir Kısaca Hayatı Bilgiler 2. HaKHaN
  Özel Üye


  Pir Murad Baba Kısaca Hayatı


  Doğum yılı : 1915, vefatı: 11.11.2009
  Annesi Güllü Hātûn; Samsun’da medfun.
  Babası, Ömer Baba; Köy kabristanında.

  Pir Baba Hazretleri’nin hayatını sürdürdüğü yer;

  pir-murad-baba.jpg

  Gümüşhane ilinin Kelkit-Köse İlçesi’ne bağlı, eski ismi Şurut olan bugünkü adıyla Kabaktepe olarak bilinen köy, tarihte Seyyid Ahmed Baba ÇAĞIRGAN Hazretleri adına kaydedilmiş, bir vakıf köyüdür. Kabaktepe ismini, Köy’ün yaslandığı; yüksekliği 2000 metre civarında olan Selçuklu kumandanı Şehîd Topçu Baba Hazretleri’nin medfûn bulunduğu tepeden almaktadır. Rivayete göre; memleketimizde meydana gelen önemli olaylar ve büyük harblerde bir işaret olarak, dağın içinden top atıldığı günümüze kadar söylenegelmiştir. Bu mekâna çevreden de görüleceği şekilde bazı geceler nur direklendiği hālen gözlenmektedir.

  Şurut Köyünün Bayburt-Erzincan karayolu üzerinde; Bayburt’a 55, Gümüşhane’ye ise 50 kilometreuzaklıkta bulunan ve rakımı 1.600-1.700 metrecivarında olan bir köydür. Peygamberimizin (S.A.V.) torunu İmam Zeynel Ābidîn yoluyla gelen koldan olan Seyyid Ahmed Baba ÇAĞIRGAN Hazretleri bu köyde yaşamış olup, türbesi köy kabristanındadır. Türbesinin ilk olarak Üçüncü Murat zamanında yapıldığı bilinmektedir. Seyyid Ahmed Baba ÇAĞIRGAN, beş kardeş olarak bu bölgeye emr-i İlâhi ve emr-i peygamberi ile irşād için gelmişlerdir. Bu beş kardeşin isim ve yerleşim yerleri şöyledir:

  Seyyid Ahmed Baba ÇAĞIRGAN–Kabaktepe Köyü-Şurut–Gümüşhane

  Seyyid Mahmûd Baba ÇAĞIRGAN – Zıhar – Alucra – Giresun

  Seyyid Hasan Baba ÇAĞIRGAN – Tekke – Gümüşhane

  Seyyid Nasûhî Baba ÇAĞIRGAN – Şingah – Bayburt

  Seyyid Muhammed Baba ÇAĞIRGAN – Kop Köyü – Bayburt

  Bu 5 kardeşin yaşça en büyüğü Seyyid Ahmed Baba ÇAĞIRGAN; Şurut Köyü’nde olup, hālen āilesi bu köyde yaşamaktadır. Dergâh evi (ocak olarak), ailesi tarafından muhafaza edilmektedir.

+ Yorum Gönder