+ Yorum Gönder
Frmacil İslamiyet ve Sahabeler ve İslam Alimleri Forumunda Hz Muaviye Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Hz Muaviye Kimdir
  Hz Muaviye Kimdir Kısaca


  Hz. Muaviye; Sevgili Peygamberimizin müinlerinden biridir. Mekke’nin fethi esnasında Müslüman olan Hz. Süfyan’ın oğludur. Peygamberimizin övgüsünü alabilimiş, onun vahip kâtipliği görevini yapmıştır.

  Hz. Ali’nin halifeliği zamanında ona bağlılık göstermeyip Şam’da kendi halifeliğini ilan etmiştir. Böyle bir görüş ayrılığı acı sonuçlar vermiş, Hz. Ali ve Hz. Muaviye’nin taraftarları birbirleriyle savaşmışlardır. Ehl-i Sünnet dışı bazı insanlar bu olaylar nedeniyle Sahabe-i Kiram’dan büyük bir insan olan Hz. Muaviye’ye dil uzatmış, hatta kin gütmüşlerdir. Bu, son derece yanlış ve çirkin bir davranmıştır. Çünkü kim olursa olsun Peygamberimizin her sahabesi çok üstün insanlardır. Hiç kimse onların şerefine nail olamaz.
  11Hz Muaviye.jpg
  Hz. Muaviye Hz. Ali’nin ardından hilafeti kesin olarak eline geçirmiş ve Emeviler devri denilen dönem başlamıştır. Bu dönemde Kıbrıs ve Rodos adaları fethedilmiş, İstanbul kuşatılıp alınamamış, Doğu Roma ülkelerine defalarca seferler yapılmıştır.

  Hz. Muaviye 680 yılında hakk’ın rahmetine nail olmuştur.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Emevi Hanedanının kurucusu olan Muaviye, İslam devletinin şiilik mezhebine göre Hz. Aliden sonraki Halifesidir. Muaviye hz. Alinin şehit edilmesinden sonra Müslümanların Hz. Hasana itaat yemini etmesini kendisi ve devletine karşı bir tehdit olarak gördü ve hemen oraya sefer düzenledi ancak kan Dökülmesini istemeyen hz. Hasan Halifeliği Muaviye ye devretti.
+ Yorum Gönder