+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Ernst Ludwig Kirchner Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Ernst Ludwig Kirchner Kimdir








  Ernst Ludwig Kirchner Hakkında Bilgi



  Ernst Ludwig Kirchner Hakkında Genel Bilgi


  Ernst Ludwig Kirchner (1880-1938)
  Ressam, grafiker ve heykeltraş Kirchner, kurucuları arasında bulunduğu ve tarihçiliğini üstlendiği Brücke’nin (Köprü) başlıca temsilcisi sayılmaktadır. Bu sanatçı topluluğu dağıldıktan sonra, Kirchner Berlin metropoltindeki yaşamı sergileyen sahneleriyle ortaya çıktı.

  Aschaffenburg’da kimyager bir babanın çocuğu olarak doğan Kirchner, babasının iş tayinleri nedeniyle Frankfurt ve Perlen (İsviçre) üzerinden ailesiyle birlikte Chemnitz’e geldi.



  Ernst Ludwig Kirchner.jpg


  1901’den Sonra: Ekspresyonizme Giden Yol Kirchner liseyi bitirdikten sonra Dresden Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesine yazıldı. Henüz birinci sömestrede, kendisi gibi resme düşkün olan Fritz Bleyl ile tanıştı. Lisans diplomasını aldıktan sonra Münih’e giderek Hermann Obrist ve Wilhelm von Debschitz’in yönettiği Serbest ve Uygulamalı Sanat Eğitim ve Deney Atölyesinde bir sömestre (1903/04) ders gördü.

  Dresden’e döndükten sonra Bleyl ile Kirchner’in çalışma ortaklığına Erich Heckel katıldı. Moritzburg gölleri bölgesinde doğanın ortasında nü resimler yaptılar. Arkadaşlar 1905 Haziranında Karl Schmidt-Rotluff ile birlikte Brücke adını verdikleri sanatçı topluluğunu kurdular. Kirchner bu topluluğun programcısıydı. Bu grup kökten bir biçimde toplumsal ve sanatsal gelenekleri kırdı. Kompozisyon, çizgi ve renk Kirchner’in kapsamlı yeni bir başlangıç için önkoşul olarak gördüğü, kesin yaşama özgürlüğünün ifadesi haline geldi. Kirchner 1906’da hayat arkadaşı Dodo’nun (Doris Grosse) ilk portrelerini gerçekleştirdi. Brücke’nin (Köprü) yaşama ve çalışma alışkanlıkları, 1908’den sonra biçimi basitleştirmeyi amaçlayan bir grup stilinin gelişmesine yolaçtı. Büyük bir alana sürülen saf renklerle kuvvetli kontür çizgileri ifadeyi güçlendirmekte yardımcı oluyordu. Kirchner izleyen yıllarda varyetede ve sirkte, kendisini oyalayacak yeni konular buldu.

  1911’den Sonra: Metropolün Simgesi Olarak Kokot 1911 yılının Ekim ayında Berlin’e taşınan Kirchner, burada Max Pechstein ile birlikte MUIM Enstitüsünü (Modern Resim Dersleri) kurdu. Aynı yıl içinde tanıştığı Erna Schilling, sonradan hayat arkadaşı oldu. Kirchner’in kaleme aldığı Chronik der Brücke (Küprü’nün Kroniği) adlı yazı 1913’te önce kavga etmelerine, ardından da topluluğun dağılmasına yol açtı.

  Metropol yaşam Berlin’de Kirchner’in belli başlı konusu haline geldi. Bir taraftan kent manzaralarına yer verirken, diğer taraftan tümüyle insanları göstermeye yoğunlaşarak çevre mimarisini dikkate almaksızın sokak sahneleri çiziyordu. (Örn. Berliner Strassenszene (Berlin Sokak Sahnesi, 1913; Frauen aufder der Strasse (Sokakta Kadınlar, 1915 gibi).








 2. Acil

  Ernst Ludwig Kirchner Kimdir isimli yazıya yorum yazın.





 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder