+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Henri de Toulouse Lautrec Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Henri de Toulouse Lautrec Biyografisi
  Henri de Toulouse Lautrec Biyografisi  Henri de Toulouse Lautrec Hakkında Bilgi


  Henri de Toulouse-Lautrec, (d. 24 Kasım 1864, Albi - ö. 9 Eylül 1901) Fransız ressam.
  Onun dönemine kadar ikinci sınıf olarak görülmekte olan afişin bir sanat olarak değer kazanmasını sağlamış sanatçıdır.
  Köklü bir Fransız aileye mensup olmasına rağmen yaşamını aristokratların arasında değil, aristokratların hor gördüğü kenar mahallelerdeki eğlence hayatının içinde yaşadı. Özellikle Moulin Rouge pavyonunu anlatan resimleriyle büyük üne kavuştu. 35 yaşında hayatını kaybeden ressam, çok kısa ömründe çok sayıda eser üretti ve Van Gogh gibi ressamlarla birlikte Art izlenimcilik akımının en tanınmış ressamlarından birisi oldu. Tabloları günümüzde dünyanın belli başlı müzelerinde ve galerilerinde sergilenir.


  Henri de Toulouse Lautrec.jpg


  Serbest, akıcı ve anlatımcı çizgilerle son derece ritmik kompozisyonlar oluşturmuştur. Afiş çalışmaları yalın ve hareketli dış çizgileri, geniş renk alanları ile en önemli yapıtları sayılır.
  Soylu ve varlıklı bir ailenin oğlu olan Henri’nin çocukluğu Albi yakınlarındaki Bosc Şatosu’nda geçti. Babası, amcası ve büyük babası iyi resim yaparlardı. Henri de 10 ya şında taslaklar çizmeye başladı. 1878’de geçirdiği bir kazada sol kalça kemiğini kırınca zamanını daha çok resme ayırdı. Ertesi yıl da sağ kalça kemiği kırıldı. Yürümesi zorlaşınca Henri kendisini sanatla avutmaya başladı. 1872’de Paris’te Fontanes Lisesi’ne (bugün Condorcet Lisesi) girdi. Daha sonra özel öğrenim gördü. 1881’de bakalorya sınavını verdikten sonra sanatçı olmaya karar verdi.

  İlk resim derslerini aile dostları René Princeteau aldı. 1882’de Léon Bonnat’nın atölyesine geçti. Orada izlenimcilerin fırça vuruşlarına ve akademik kuralları yıkma çabalarına karşı çıkan, çizimleri “berbat” bir sanatçı olarak nitelendirildi. Ertesi yıl Fernand Cormon’un atölyesine geçtikten sonra yaptıklarıyla daha olumlu eleştiriler aldı. Vincent van Gogh ve Emile Bernard gibi birçok sanatçının eğitim gördüğü bu atölyede üslubunu serbestçe geliştirme olanağı buldu. Cormon’un sürekli desteğini sıkıcı buluyor, modelden çalışırken çok çaba harcamasına karşın modele sadık kalamıyordu. Bir süre sonra ona sınırlayıcı gelen Cormon’un atölyesinden ayrıldı. Montmartre’da bir atölye kiraladı ve arkadaşlarının portrelerini yapmaya başladı.

  Montmartre bohem yaşamından, içine girdiği hareketli ortamdan ve sanat çevresinden çok hoşlanmıştı. Çalışmalarında kabare şarkıcıları gibi, eğlence dünyasının tipleri üzerinde durdu. 1884’te kabare sahibi ve şarkıcı Bruant, Toulouse-Lautrec’ten şarkıları için ilüstrasyonlar yapmasını istedi; ayrıca yapıtlarını kabaresinde sergilemesine izin verdi. Toulouse-Lautrec onun için çalışmaya başladıktan sonra Montmartre’da çabucak tanındı ve siparişler almaya başladı. Yapıtlarında hareketi, etkisi altında kaldığı çağdaşı Edgar Degas gibi anatomik kurallara bağlı kalarak betimliyordu. Amacı serbest, akıcı çizgiler ve renk aracılığıyla ha reketin özünü yakalamaktı. Dolayısıyla çizgilerinin anatomik açıdan doğru olmasına aldırmıyordu. Rengi çok yoğun kullanıyor ve renk lekelerini birbiri üstüne gelecek biçimde düzenleyerek olağanüstü bir ritim duygusu yaratıyordu.
 2. Acil

  Henri de Toulouse Lautrec Biyografisi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder