+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Pablo Picasso Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Pablo Picasso Hakkında Bilgi
  Pablo Picasso Hakkında Bilgi  Pablo Picasso Hakkında Genel Bilgi


  Pablo Picasso (1881-1973)

  Malaga’da Pablo Ruiz Picasso adıyla dünyaya geldi. 15 yaşında, babasının resim öğretmenliği yaptığı Barselona Güzel Sanatlar Akademisi’ne yazıldı. 1887’de Madrid Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim görmeye başladı.


  Pablo Picasso.jpg


  1901-04: Mavi Dönem Junge Kunst (Genç Sanat, 1901) adlı derginin kurucuları arasında yer alan Picasso, 20. yüzyılın başında birkaç kez gittiği Paris’te empresyonizmden etkilendi. Bununla beraber empresyonist yapıtların renk zenginliğini benimseyip az sayıda renk ve biçimle yetindi. Das blaue Zimmer (Mavi Oda, 1901) adlı yapıtıyla mavi dönemini başlatmış oldu. Burada kullandığı soğuk mavi/yeşil tonlar Das Leben (Hayat, 1903) adlı tablosuna da egemendir.

  1904-06: Rosa Periode (Pembe Dönem) Picasso 1904’te Paris’e yerleşti. Sanatçılarla cambaz yaşantılarının çekiciliğine kapılarak bunları pembe renk tonlarıyla tuvallerine aktardı, örneğin Die Gauklerfamilie (Akrobat Ailesi, 1905). Bunların dışında, aralarında Gertrude Stein’inki (1905) de olmak üzere, öğelerini eski İberya sanatından aldığı portreler üzerinde de çalıştı. Pembe döneminin tüm yapıtlarını galerici Ambroise Vollard’a satarak kendisine parasal bağımsızlığını sağladı.

  1907: Les Demoiselles d’Avignon Picasso, Afrika yontularından esinlenerek 1907’de Les Demoiselles d’Avignon (Avignon’lu Genç Kızlar) adlı yapıtını gerçekleştirdi. Bu tablosu bilinen stil biçimlerinin tümünden kopmuştu. Beş çıplak kadının maske izlenimi bırakan yüzleri parçalanmış bir görünüm sunmakta; burun ve memeleri köşeli olarak çizilmiştir. Vücut orantıları deforme gibidir. Aynı zamanda klasik resim perspektifini yıkan bu yapıtıyla Picasso, sonradan Georges Braques ile birlikte geliştirdiği, kübizmi kurdu.
 2. BİNGÜL
  Bayan Üye

  Pablo Picasso, dünyada en ünlü ressamlardan biridir. 1881 yılında doğdu, babasının mesleği olan ressamlığa büyük merak saldı, bu alanda okudu ve eğitim aldı. Özenle korunan tabloları günümüzde varlığını sürdürmektedir.
+ Yorum Gönder


picasso hakkında bilgi ,  picasso hakkında kısa ingilizce bilgi,  picasso hakkında bilgi ingilizce,  picasso hakkında kısa bilgi,  picasso hakkında bilgi ingilizce olarak,  picasso hakkında geniş bilgi