+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Camille Pissarro Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Camille Pissarro Hakkında Bilgi
  Camille Pissarro Hakkında Bilgi  Camille Pissarro Hakkında Genel Bilgi


  Jackson Pollock (1912- 1956)

  Pollock, Cody/Wyoming’de bir koyun yetiştiricisinin oğlu olarak dünyaya geldi. 16 yaşındayken Los Angeles Manual Arts High School’a (El Sanatları Meslek Lisesi) yazılan Pollock, kışkırtıcı davranışı yüzünden, aradan bir yıl geçmeden, okuldan atıldı.

  30’lu Yılların Ortasından Sonra: Soyut Resimler Pollock 1930’dan sonra her tür modernizme karşı gelerek gerçekçi bir resme önayak olan, Amerikan bölgeselciliğinin temsilcilerinden biri olan Thomas Hart Benton’un öğrencisi oldu. Pollock’un ilk resimleri 30’lu yılların ortasında bu etki altında gerçekleştiler (örneğin Naechtliches Weideland (Otlaklar Geceleyin, 1936) gibi).

  Pollock 1935’te maddi olanakları kısıtlı olan sanatçılar için devletin bir teşvik programına alındı. Kamu anıtlarını temizledi ve ayrıca onarım işlerinde de çalıştı. Die Flamme (Alev, 1934-38) gibi resimleriyle yavaş yavaş somut resimden ayrılarak Avrupa avantgardına yaklaştı. Paul Klee, Joan Miro, Pablo Picasso ve “damlatma tekniği”ne (boyayı kağıda damla dala akıtma) hayranlık duyduğu Max Ernst’in yapıtlarını inceledi.

  Jackson Pollock.jpg

  1937’den Sonra: Psikiyatrik Tedavide İlk gençliğinden beri alkol bağımlısı olan Pollock, 1937’de psikiyatrik tedavi görmeye başladı ve arkasından alkolü bırakmak için bir kür yaptı. Buna rağmen Pollock tekrar tekrar alkole esir oldu. 1941’de tanıştığı ressam Lee Krasner ile dört yı1 sonra evlendi. 1943’te Peggy Guggenheim adlı galericiden, evine bir duvar resmi yapması için sipariş aldı. Bu yapıtında bir araya getirdiği yazı işaretleri ile hayvansı ve totem benzeri semboller, bunu izleyen yapıtlarına da egemen di, örneğin She-Wolf (Dişi Kurt, 1943).

  1946’dan Sonra: Action Painting Kendisi için tipik olan stile geçiş döneminde, 1944’te figüratif elemanlara hiç yer vermediği Gothic adlı tablosunu gerçekleştirdi. Pollock’un amacı resim hareketini (Action) doğrudan doğruya tuvale uyarlamaktı. 1947’de Dripping (Damlatma) ile bu hedefini gerçekleştirebileceği bir yöntem bulmuş oldu. Tuvali yere yayıp boyayı fırçadan, kutusundan ya da delikli kovalardan üstüne damlatıyordu. Kimi zaman boyayı yüzeyin üzerine fırlatıp sıvayarak yayıyor, kum ve cam kırıkları karıştırıyor ve macunu kalın katmanlar halinde sürüyordu. Pollock çalışma tarzını tarif ederken, “Yerde olduğum zaman resmin bir parçasıyım” diyordu. Resim yaparken aklına gelenleri anında uyguluyordu. Böylece gerçekleşen “bilinçsiz” sonuçları sonradan “bilinçli” olarak tahta parçaları ya da bıçak ve duvarcı malasıyla işliyordu. 1947-1950 yılları arasında en ünlü yapıtları Kathedrale (1947), 1 Numara: Beyaz Kakadu (1948) ve Lavendelblauer Nobel (Lavanta Mavisi Sis) ile Herbstrhythmus’u (Güz Ritmi) (her ikisi 1950)


  tamamladı. Bu resimlerinin ayırt edici özellikleri arasında şeffaflıklarıyla zemini gösteren birbirine dolanmış renkli çizgilerden örgüler bulunmaktadır.

  Pollock’un düşüncesine göre şövalede yapılan resimlerin zamanı geçtiği için, çalışmalarında büyük boyutları yeğliyordu. Resmin geleceğini duvar resimlerin de görüyordu.

  50’li Yıllara Krizler Uluslararası sergilerde sağladığı başarılara karşın, Pollock eleştirmenlerince şaka yoluyla “Jack the Dripper” (Damlatan Jack) olarak nitelendiriliyordu. 50’li yılların başında ağır bir buhran geçiren sanatçı, her zamankinden fazla içmeye başladı. Resimlerinde renkler giderek azalıyordu; bazılarını tamamen siyaha boyadı. Birçok tablosuna ad koymayıp onları numaralamakla yetiniyordu.
 2. Acil

  Camille Pissarro Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


camille pissarro hakkında bilgi