+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Guido Reni Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Guido Reni Hakkında Bilgi
  Guido Reni Hakkında Bilgi  Guido Reni Hakkında Genel Bilgi


  Guido Reni (1575-1642)

  Tablo ressamları arasında yeni bir çeşit klasisizmi geliştirenlerden biri Guido Reni’dir. Ludovico Carracci’nin bir öğrencisi olan Guido Reni Bologna klasik tarzını benimseyip geliştiren en ünlü Barok ressamlardan biri olmuştur.
  Guido Reni.jpg


  Atalanta ve Hippomenes (c. 1624-26, Pinacoteca Nazionale di Capodimonte, Napoli) de figürler antik ideale göre ele alınmışlarsa da ince uzu vücutları yüksek Rönesansdan çok, geç Rönesans ideallerine uygundurlar. Usta bir avcı olarak yetişen ve koşuda kimsenin geçemediği Atalanta onunla evlenmek isteyenleri kendisiyle yarışa zorlar, yener ve kargısıyla vurup öldürürmüş. Hippomenes de ona aşık olunca Atalanta yine koşu şartını ortaya koymuş. Hippomenes yanına üç tane altın elma almış ve yarış sırasında onları teker teker atmış. Altın elmalara dayanamayan Atalanta onları almak istediği için geri kalmış ve yarışı kaybedip Hippomenes ile evlenmiş. Resimde bu koşu yarışı sırasında Atalanta, Hippomenes’in attığı altın elmayı alırken gösterilmiştir. Yarış kahramanlarının vücut hareketleri kesin bir zıddiyet içindedirler ve klasik kompozisyonun denge armonisinden çok uzaktırlar. Figürlerin bu zıt hareketlerinden meydana gelen kompozisyon ise tam Barok anlayışın bir ifadesi olmaktadır. Modern eleştirmenler tarafından sanatı fazla zarif ve hatta basmakalıp görülen Guido Reni’nin eserleri çağdaşları tarafından çok beğenilmiş ve XVII. yy. ın ideal zarafetinin temsilcisi olarak kabul edilmişti.

  1595 de Carracci Akademisi’ne giren ve 1600 lerde Roma’ya gelerek anti-Caravaggionist safta yer alan Guido Reni, Carracci’nin tesirinde kalmış fakat on dan daha fazla Barok’cu olmuştur. Kardinal Borghese için Borghese Şapeli’ni ve S. Maria Maggiore’yi ve daha bir çok saray ve villaları dekore ettikten sonra Bologna’ya döndü, Ludovico’nun ölümünden sonra Bologna Akademisi’nin başına geçti. Üslubunda ifrata kaçtığı son eserlerinde figürler adeta donmuş pozdadırlar, fakat en son eserlerinde tekrar yüksek Barok’a dönüş görülür.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  1575 bologna italya doğumludur Guido Reni, erken barok dönemde mitolojik ve dinsel konulu resimleriyle tanınan İtalyan ressamdır
+ Yorum Gönder


guido reni eserleri