+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Pieter Paul Rubens Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Pieter Paul Rubens Kimdir
  Pieter Paul Rubens Hakkında Bilgi  Pieter Paul Rubens Hakkında Genel Bilgi


  Peter Paul Rubens (d. 28 Haziran 1577, Siegen – 30 Mayıs 1640, Anvers), Flaman ressam. Barok tarzın önde gelen isimlerindendir. Reform karşıtı sunak resimleri ile portreler, manzara resimleri ve mitoloji ve canlandırma öğeleri içeren tablolarıyla tanınır.

  Anvers'te Avrupa'nın önde gelen soyluları ve koleksiyoncularına resim üreten büyük bir atölye kurmuştur.

  Rubens, aynı zamanda, klasik Rönesans humanizmi ile eğitim görmüş bir bilim adamı, sanat koleksiyoncusu ve de İspanya ve İngiliz kralları tarafından şovalye yapılmış bir diplomattır.


  Pieter Paul Rubens.jpg  Pieter Paul Rubens (1577-1640)

  Kuzey sanatının büyük ustalarından biri Pierre - Paul Rubens, otuz yıllık sanat yaşamı boyunca, insan vücudunun olağan görüntüsünü, barok düzenlemeler ve kahramanlığa ilişkin bir şiirsellikle işleyerek, yalnız Flaman sanatının yönünü çizmekle kalmamış, kendisinden sonra gelen sanatçılar üzerinde de açık seçik izler, etkiler bırak. iniş bir ressamdı

  1577 yılının 28 temmuz günü Westfalya eyaletinin Siegen kentinde dünyaya gelmişti. Brueghel, Michelangelo ve Titien, onun doğumundan kısa bir süre önce ölmüşlerdi. Venedik’in renkçi ustalarından Veronese, yaşamının son yıllarındaydı. Anvers’li bir hukukçu olan Rubens’in babası, Protestanlığı kabul, ettiği için, yurdunu bırakmak, önce Köln’e, sonra da Rubens’in doğum yeri olan Siegen’e yerleşmek zorunda kalmıştı. Rubens çok küçük bir yaşta iken yeniden Köln’e dönen babası, 1587’de yurdundan uzak kalmış, amaçlarını gerçekleştirememiş bir insanın kırgınlığı ve küskünlüğü içinde orada ölmüştü. Rubens’in ilk çocukluk yılları bu kentte başlıyor, sonra annesi birlikte Anvers’e geçiyorlar. Annesi küçük Rubens’i bir Latin okuluna yazdırarak onun Katolik esaslara da bir din eğitiminden geçmesi için bütün olanaklarını kullanıyor. Rubens bu okulda bir yandan dine bağlı hümanistlerin derslerini ilgiyle izliyor, öte yandan büyük bir tutkuyla bağlı olduğu resim çalışmalarına yöneliyor. Önce Verhaecht’in sonra da bir maniyerist olan Van Noort’un atölyelerinde ilk resim derslerini alıyor, çok sayıda eskiz çiziyor, resmin alfabesini öğreniyor. Ama, onun bu ilk resim dersleri sırasında en fazla etkilendiği ressam Anvers’li Otto Vaenius’tur. Venedik okulu ışık-gölge tekniğine, görüş ve ilkelerine bağlı bir sanatçıydı Vaenius. Öğrencisinin de bu ilkelerin ışığı altında yetişmesi ve onyedinci yüzyıl başında İtalya’ya giderek güneyin büyük ustalarını yakından tanıması yolunda, hazırlayıcı bir etkisi olmuştu. 0 zamanın Flaman ressamları, genellikle sanatın gizlerini ve temel ilkelerini öğrenmek için, İtalya’ya giderek orada büyük sanatçıların atölyelerinde bir süre çalışmanın gereğine inanmışlardı. Nitekim Rubens de yirmiüç yaşında İtalya’nın ‘yolunu tutarak, önce Venedik’e, oradan Floransa ve Roma’ya geçecek, oralarda ilk eskizlerini yaptığı Padua’lı ressam Mantegna’yı, Michelangelo’yu, Titien’i, Caravacciyo’yu yakından tanıma ve inceleme olanağı bulacak, Mantua’ya giderek Dük Vincenzo Gonzaga’nın yanında saray ressamı olarak çalışacaktır.

  Sanatçıları koruyan ve gözeten dük, Rubens’in sanatına kısa zamanda hayran olmuştur. Onu, yirmi beş yıl sonra tekrar gideceği Madrid’e yollar ilk kez. Orada da Rubens’in karşısına çıkan, Venedik res samlarıdır. 1608’de yeniden memleketine, Anvers’e dönünceye kadar, Roma ve Cenova’da, kiliselerdeki dinsel konulu resimleri uzun uzun inceleyecek, bir çok kopyalar yapacak ve bu yapıtlarında özellikle kuzey geleneğini, İtalyan sanatının erişilmesi güç güzelliğiyle bağdaştırmaya çalışacaktır. Bugün “Hopitel de Grasse”ta bulunan “Dikenli Taç Giydirilmiş İsa” ile Anvers Müzesi’ndeki “İsa’nın Vaftizi” yapıtlarında Michelangelo, Caravaggio ve Caracci gibi ressamların etkileri görülür.

  1604’te dük için yaptığı “Transfiguration”da da, gene İtalyan Rönesans sanatçılarının izleri seçilir Venedik ustalarından öğrendiği renk bilgisiyle, Michelangelo ve Raphael gibi Rönesans öncülerinden öğrendiği desen ve kompozisyon bilgisini, bu yapıtların da birleştirmiştir Rubens. Mantua’da Cizvit, Cenova’da San Ambrogio ve Fermo, Roma’da SantaMaria in Vallichella kiliseleri için yaptığı resimler de, İtalya’da geçen bu sekiz yıllık çalışmaların ürünleri arasındadır.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Pieter Paul Rubens 28 Haziran 1577 tarihinde dünyaya gelmiştir. Ressamdır. Birçok resim eserleri bulunmaktadır. Ayrıca diplomattır. 30 Mayıs 1640 tarihinde Ölmüştür.
+ Yorum Gönder


rubens hayatı,  peter paul rubens kimdir,  rubens hakkında bilgi