+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Georges Seurat Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Georges Seurat Kimdir
  Georges Seurat Hakkında Bilgi  Georges Seurat Hakkında Genel Bilgi


  Georges Seurat.jpg

  Georges Seurat (1859-1891)
  2 aralıkta Paris’te dünyaya gelen Seurat, Petits-Hôtels sokağı’ndaki bir resim dershanesinde ilk resim bilgisini aldıktan sonra 1878’de Güzel Sanatlar Okuluna girer. 1880’de Brest’te askerliğini yaptıktan sonra gene Paris’e döner ve Chevreul’ün renklerin zamandaş karşıtlığı yasasından esinlenerek birtakım incelemeler yapar.

  Seurat; Charles Blanc, Sutter ve Rood’un resim üzerine yazdıkları kitapları didik didik etmiştir. Charles Blanc’ın: “Renk, sağlam bir takım kurallara bağlanırsa müzik gibi öğrenebilen bir şey olur” sözü onu özellikle büyülemiştir.

  1884 yılında yaptığı Asnières’de Banyo tablosu Seurat’nın resim anlayışını ortaya koyan ilk büyük tablodur. Seurat, o yıl Bağımsızlar Sergisi dolayısiyle Charles Angrand ve Paul Signac’la dostluk da kurar.

  1885—1886 yıllarında Charles Angrand’la birlikte Seine nehri üzerindeki Grande—Jatte adasında çalışır ve Grande-Jatte’da Bir Pazar Günü tablosunu yapar.

  1887 yılı Üçüncü Bağımsı Sergisi’nde, 1866’da Honfleur’de boyadığı Courbevoie Köprüsü gibi deniz manzaraları yeralır. 1888 sergisinde ise sekiz çizgiresmiyle iki tablosu vardır. Cambazhane Binicilik Gösterileri ve Modellik Yapan Kızlar adlarını taşıyan bu tablolar fırça sürüşlerinin tabloya aralıklı ve düzenli olarak yerleştirilmesiyle boyanmıştır. Félixe Fénéon’un yeni-izlenimcilik adıyla andığı bu teknik daha önce Grande-jatte’da Bir Pazar Günü tablosunda uygulanmıştı. .

  Seurat’nın Signac ile birlikte yürüttüğü bu teknik izlenimciliğin deneyciliğini aşmak ve duygularla düşünceleri bilimsel bir yolla verme ereğini taşıyordu. Böylece sanata, daha çok, kafasıyla eğilen Seurat tablolarını boyamadan önce bir çok taslak çizmek zorunda kalıyordu.

  Söz gelişi Grande-Jatte için 38 taslak ve 23 çizgiresim Asnières’de Banyo için 13 taslak ve 10 çizgiresim yapmıştı. 1889—1890 yıllarında Crotoy, Port-en-Bessin, Gürültülü Gösteri, Port-en-Bessin’de Bir Pazar Günü, Grande-Jatte’da Kapalı Hava, Grande-Jatte’da Bahar, Pudra Sürünen Kadın tablolarını yapan Seurat 1891 ‘de Cambazhane tablosunu bitiremeden vakitsiz gelen bir ölüm sonunda dünyadan ayrılır (29 mart).
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Georges Seurat 2 Aralık 1859 tarihinde Fransa da dünyaya gelmiştir. Fransız ressamdır. Başarılı bir ressam olmayı başarmıştır. Birçok önemli eserleri bulunmaktadır. 29 Mart 1891 tarihinde ölmüştür.
+ Yorum Gönder


seurat kimdir,  georges seurat kimdir,  georges seurat kısaca hayatı,  georges seurat hayatı