+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Yves Tanguy Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yves Tanguy Kimdir
  Yves Tanguy Hakkında Bilgi  Yves Tanguy Hakkında Gennel Bilgi

  Yves Tanguy.jpg

  Yves Tanguy (1900-1955)
  Fransız ressam Tanguy, Sürrealizmin temsilcileri arasında yer almakta Resimlerinin odak noktasında sonsuz bir uzaklıkta kaybolan düş manzaraları ortasında gerçeküstü objeler bulunmaktadır.

  Tanguy Paris’te denizcilik bakanlığında çalışan bir memurun oğlu olarak dünyaya geldi. Babası öldükten sonra yedi yaşındaki çocuk Kuzey Fransa’da yaşayan akrabalarının yanında büyüdü. Okul tatillerini annesinin yanında Bretagne’de geçiriyordu.
  El değmemiş doğa ile efsaneler, düş dünyasında büyük bir yer tutuyorlardı.

  1918-22: Denizde Geçen Yılları Gençliğinden başlayarak alkol bağımlısı olan Tanguy, sarhoşluğun etkisini artırmak amacıyla eter ve kokain de kullanıyordu. 1918’de deniz ticaret filosuna yazıldı ve iki yıl denizde hizmet gördükten sonra subay adayı olarak döndü. Lunéville/Loren’de askerlik görevini yerine getirdiği sırada, lirik şair Jacques Prévert ile tanıştı. Tanguy 1920’de Afrika Birliği’ne gönüllü katıldı ve Tunus’a gönderildi. İki yıl sonra Paris’e dönünce, orada burada bulduğu işlerle ayakta kalmaya çalıştı.

  1923’ten Sonra: Resme Yönelmesi Tanguy 1923’te ressam olmaya karar verdi. Hareket halindeki bir otobüsten, bir galeride gizemli-sürrealist motiflerle çalışan İtalyan ressam Giorgio de Chirico’nun tablolarını görmüştü. Arkadaşı Prévert kendisine 1924’te Montmartre’da bir pavyon sağlayana dek, Paris kafelerinde resim yaptı. Tanguy’un erken dönem guaş ve suluboyaları Ekspresyonizm’in etkisindedir. İlk Sürrealist manifestonun çıkması (1924) ve Hans Arp, Max Ernst, Paul Klee ve Joan Miro yapıtlarının sergilendiği La peinture surréaliste (Gerçeküstü Resim) adlı bir sergiyi gezmesi sayesinde, sanatta yeni bir yöneltimi gerçekleşti.

  Çalışmalarından birçoğunu yok ederek 1925’ten sonra çok sayıda Dadaistlerden esinlenen kolaja imza attı (örneğin Auf der Kirmes (Kermesde) ve bilinçaltından kaynaklanan, çağrışımlı olarak çizilen Dessins automatiques denilen desenlere imza attı.

  1927’de, uzun yıllardan beri birlikte yaşadığı Jeannette Ducrocq ile evlendi. Ayağı yukarı aynı zamanda Crosses Bild, das eine Landschaft ist (Manzara Olan Büyük Resim) gibi yapıtlarda Fantazi ile gerçek arasındaki sınır bölgeden biomorf objeler, görsel manzaraların önünde uçuşmakta ve izleyiciyi sanrılı bir düş dünyasına sokmaktadır. Motiflerinin gümüşi/gri bir ışığa batırılmış olmasıyla dünyevi olmayan bir aleme ait objeler algılanmaktadır.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Yves Tanguy 5 Ocak 1900 tarihinde Fransa da dünyaya gelmiştir. Amerikan asıllı bir ressamdır. Çok önemli resim eserleri bulunmaktadır. 15 Ocak 1955 tarihinde ölmüştür.
+ Yorum Gönder


yves tanguy hayatı