+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Andy Warhol Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Andy Warhol Kimdir
  Andy Warhol Hakkında Bilgi


  Andy Warhol.jpg

  Andy Warhol (1928-1987)
  Amerikalı Warhol en tanınmış ve çok yönlü Pop-Art sanatçılarından biridir. Yapıtlarına tüketim maddelerini motif olarak seçti ve kitle idollerinin elek baskılarını üretti.

  Çekoslovak göçmenlerin oğlu olarak Andrew Warhola adıyla Pittsburgh/Pennsylvania'da doğdu. West Virgina kömür madenlerinde çalışan babası, Andrej 14 yaşındayken öldü. 1945'te ana dersi resim olmak üzere Pittsburgh Carnegie Institute of Technology'ye yazıldı.

  1919'dan Sonra: Reklam Grafikeri

  Eğitimini tamamladıktan sonra 1949'da 1949'da New York'a taşındı ve burada kitap resimleyerek ve reklam grafikerliği yaparak hayatını kazandı. Her zaman eprimiş giysilerle dolaşan, çekingen genç adam, aradan çok geçmeden lüks mağazalardan ve dergilerden sipariş almaya başladı. 1956'da Personality (önemli kişi) ayakkabılarını gerçekleştirdi. Bunlar, dekorları, aralarında Elvis Presley ve Mae West gibi kimselerin de bulunduğu, ünlü kişilerin karakteristik niteliklerini taşıyan ayakkabılardan oluşan, obje kolajlarıydı. Warhol bir reklam grafikçisi olarak başarıya ulaşmakla yetinmeyip sanatçı olarak da takdir edilmek istiyordu. Sanatçı deyince sırf karizmasıyla sıradan (banal) nesneleri sanata çevirebilen bir kişiyi anlatıyordu. 50'li yılların sonunda/60'ların başında pek çok sanatçının yaptığı gibi, Warhol da sanatı için gerekli malzemeyi kitle basınından alıp gazete kupürleriyle çizgi filmlerine dayanan bir dizi resme imza attı.

  1962: İlk Resim Dizileri Warhol 1962'den sonra tamamen gazete ilanlarına ilişkin çalışmalara yoğunlaştı. Ömür boyu dış görünüşünden memnun olmayan Warhol'un gözü, önceleri güzellik ürünleri reklamlarına takıldı. Arkadaşlarından biri sanatçı olarak başarıyı yakalayamamış olan Warhol'a kâğıt para resimleri yapması için takılınca (şaka yapınca) Warhol üstünde dolarlar olan ilk resimlerini gerçekleştirdi. Aynı zamanda yeşil indirim kuponlu, uçak posta pullu yapıtlarla ilk Campbel çorba kutularını üretti. Herkesin bildiği eşyaları resmetmeyi, Warhol, resimlere geleneksel anlamda sanatçının kişisel damgasını basmasına gerek duymayan bir araç olarak görüyordu. 2. Elif
  Devamlı Üye

  En tanınmış pop art sanatçılardan birisidir.Babası kömür madeninde çalışmış ve Andy 14 yaşındayken ölmüştür.Eğitimini tamamladıktan sonra New York'a taşınmıştır.New York'ta kitap resimlerek hayatını düzene sokmuştur.
+ Yorum Gönder


andy warhol hayatı,  andy warhol kimdir