+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Adnan Turani Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Adnan Turani Kimdir
  Adnan Turani Hakkında Bilgi  Adnan Turani Hakkında Genel Bilgi


  Adnan Turani 1925 yılında İstanbul’da doğdu.Türk ressam ve Sanat Tarihçisidir.

  Adnan Turani.jpg

  Adnan Turani İstanbul İlköğretmen Okulu’ndan öğretmen olarak mezun olduktan sonra 1945 yılında yetenek sınavlarını kazanarak girdiği Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’nü 1948 yılında bitirdi. 1953 yılında Avrupa’ya burs kazandı. Almanya’nın Münih, Stuttgart ve Hamburg Güzel Sanatlar Akademileri’nde çalışma olanağı buldu. Lisans ve uzmanlık öğrenimi gördü. 1959 yılında yurda döndüğünde Gazi Eğitim Enstitüsü’nde resim öğretmenliğine başladı. 1970 yılına kadar bu görevini sürdürürken. Hacettepe Üniversitesi Edebiyat ve Güzel Sanatlar Fakültelerinde de derslere girdi.

  Adnan Turani 1972 yılında Doktora’ya başladığı Hacettepe Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Enstitüsü kordinatörlüğünü de yürüttü. 1973 yılında Doktor ünvanını alan sanatçı 1978’de Doçent oldu. 1986 yılına kadar Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bülümü’nde öğretim üyeliği görevinde bulundu. 1986 ile 1987 yılarında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı yaptı.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Adnan Turani 1925 tarihinde İstanbul da dünyaya gelmiştir. Türk ressam ve sanat eğitimcisidir. Birçok resim eserleri bulunmaktadır.
+ Yorum Gönder


adnan turani,  adnan turani kimdir