+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Cengiz Çekil Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Cengiz Çekil Kimdir
  Cengiz Çekil Hakkında Bilgi  Cengiz Çekil Hakkında Genel Bilgi


  Cengiz Çekil.jpg

  Cengiz Çekil (1945, Niğde)
  Doğa elementleri ve sıradan, yaygın kullanılan nesneleri ile yaşama ait karşıt kavramları sorgulayan yerleştirmeleriyle tanınır.

  1965-68 arasında Ankara Gazi Eği*tim Enstitüsü (b.GÜ.Gazi Eğitim Fak.) Resim İş Bölümü'nde okuyan Çekil 1970-74 arasında Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla gittiği Paris ‘te Güzel Sanat Yüksek Okulu’nda heykel öğrenimi görmüştür. Fransa’daki öğrencilik yıllarında klasik heykelden uzaklaşan Çelen’in ilk dönem yapıtları, nesne kullanılmasıyla gerçekleştirilmiş gelenekle bağlantılı saplantıları konu alan oldukça anlatımcı işlerdir. 1974’ten sonra bu anlatımcı özelliğini terk eden sanatçının kurgu ve yerleştirmelerinde kullandığı nesneler her zaman sıradan ve yaygın kullanılan malzemeler olmuştur. Demiryolu traverslarini belirli bir sistem için*de dizerek oluşturduğu Accumulation Yığma/Biriktirme (1974) adlı işi, Çekil’in sonraları çokça kullanacağı beton blok, briket gibi yaptı malzemelerini yığma/istifleme yönteminin de ilk örneğiydi. Aynı yıllarda somya, Coca-Cola şişesi gibi hazır nesnelerle birlikle elektrik kab*loları ve doğal elementleri kullanarak yaşama ait fiziksel olayları, enerji-direnç, yaşam-ölüm gibi karşıt kavıamları irdelediği yapıtlar da üretmiştir. Çekil'in, toprak ve su gıbi doğal elementler aracı*lığıyla biyolojik ve fiziksel olayları irde*leyen işleri, süreç sanatı kapsamında değerlendirilebilir. Paris'te bulunduğu sırada Mayıs Salonu (Solon deMai) ser*gilerine katılan sanatçı. 1976'da Türki*ye'ye dönmüş ve iki yıl süreyle istanbul Atatürk Eğitim Enstitüsünde heykel öğ*retmenliği yapmıştır.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  Cengiz Çekil, Türk heykeltıraş, akademisyen 1945 yılı doğumlu sanatçı yeni vefat etmiştir 2015 yılında Türkiye’de çağdaş sanatın öncü isimlerindendir. universitede pek çok sanatçı yetiştirmiştir
+ Yorum Gönder


cengiz çekil kimdir