+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Fethi Karakaş Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Fethi Karakaş Kimdir
  Fethi Karakaş Hakkında Bilgi  Fethi Karakaş Hakkında Genel Bilgi


  Fethi Karakaş (1918-1971)
  Ressam ve oymabaskı sanatçısı.


  Fethi Karakaş1.jpg
  Doğadan hareketle şiirsel bir gerçekçiliği benimsemiştir.

  Sanat eğitimini 1936-46 arasında İstanbul'da Güzel Sanatlar Akademisi'nde sırasıyla Nazmi Ziya Güran, Levy ve asistanları Zeki Kocamemi ile Cemal Tollu'nun yanında yapmış, öğrencilik yıllarında YenilerGrubu’nun kurucuları arasında yer almıştır. Sanatçı bu dönemde yöresel konuları Toplumsal Gerçekçilik dogrultusunda işlemiş ve grup içindeki etkinliğini 1955'e değin sergilere katılarak sürdürmüştür.
  1940'Iarın başında GSA'da Sabri Berkel’in oymabaskı atölvesinde baskı tekniklerini öğrenen Karakaş 1950'Ier boyunca İstanbul ve Haliç görünümlerini yansıtan baskılarını Aile ve Yeditepe dergilerinde yayımlamış: ayrıca Behçet Necatigil’in Er'ler (1953L. Oktay Akbal’ın da Bizans Definesi (1953) adlı kitaplarıyla çeşitli şairlerin şiirleri için illüstrasyon'lar yapmış: 1951'de Agop Arad'la birlikte düzenlediği bir sergide karagöz imgesini işleyen yapıtlarını sergilemiştir. Yağlıboyalarında mavi ve yeşillerin uyumu ile bol ışıklı İstanbul görünümlerini betimleyen sanatçı 1960'Iarda siyahbeyaz dengesi içinde ağaç ve ormanıarın yapısal değerlerini araştırmış, ardından da düzen abartmaların!. biçimbozma'ları ve renk çelişkilerini grafik yöntemlerle irdeleyen kompozisyonlar gerçekleştirmiştir. Karakaş, son döneminde resimden uzaklaşmış, daha çok eski eşya ve tablo onarımıyla uğraşmıştır. Z.Rona
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Fethi karakaş 1918 yılında dünyaya gelmiş ve 1971 yılında da vefat etmiştir. sanat eğitimini 1936 ile 1946 yılları arasdında güzel sanatlar akademisinde istanbulda almıştır. karakaş son dönemlerde resim yapmayı bırakmış onun yerine eski eşya ve tabloların onarımı ile uğraşmaktadır.
+ Yorum Gönder