+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda Güngör Taner Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Güngör Taner Kimdir
  Güngör Taner Hakkında Bilgi
  Güngör Taner.jpg

  Güngör Taner (1941- )
  Soyut çalışmalarıyla tanınır.
  1963'te Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'ne girerek Özdemir Altan, Adnan Çoker ve Nurullah Berk'in öğrencisi olmuş, Zeki Faik İzer'in derslerini izlemiştir. Sanatçının daha sonraki üslubunun oluşmasında bu egitim yıllarının ve Adnan Çoker'le Özdemir Altan'ın büyük etkisi olmuştur. 1968'de İDGSA'yl birincilikle bitiren sanatçı 1969'da aynı kuruma asistan olarak atanmıştır. 1971'de Salzburg Yaz Akademisi'ne devam ederek KOBRA grubundan Corneille'le çalışmıştır. Önceleri figüratif anlayışı benimseyen sanatçı 1960'ların sonlarına dogru çok parçalı ve dinamik biçimlendirmeler kullanmaya başlamış, bir süre sonra da dogal biçimlerden uzaklaşarak soyu ta yönelmiştir.

  1970'lerdeyse soyut -dışavurumculuk akımına yakınlaşmış ve resimlerinde egemen olmaya başlayan hareket lı soyut giderek daha ritmik, ölçülü ve bütünün parçaları haline gelmiştir. Müzige olan yakın ilgisi sanatçının yapıtlarında ritim ve müzikaliteye önem vermesine neden olmuş, özellikle de son dönem yapıtlarında, armoniyi, çeşitli karşıtlıkları dolulukboşluk, hareket-hareketsizlik, aydınlık-karanlık, sıcak-soguk gibi ilişkilerle kurmuştur. Sanatçı, sakin ve koyu bir fon üstünde, birbirinin içine kayan biçimlerde agır ve masif kütlelerden çok, hafif, saydam, hareketli ve çok parçalı ögelere yer vermiştir. Biçimin duyarlıgını plastik bir kurgu içinde yansıtan Taner, yapıtlarında, çagın hız, mekan ve zaman kavramlarını yansıtmaya çalışmıştır. 1974 ve 1976 Devlet Resim ve Heykel Sergileri'nde ve 1981'deki Günümüz Sanatçıları Sergisi'nde Başarı ödülleri kazanmıştır. N.Arslan
  Alıntı 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Güngör taner 1941 yılında dünyaya gelmiş ve 1963 yılın da da güzel sanatlar akademisi resim bölümüne girmişti,r. resim bölümünde iken Özdemir Altan, Adnan Çoker ve Nurullah Berk'in gibi ünlü isimlerin öğrencisi olmuştur. günümüzde de hala hayattadır.
+ Yorum Gönder


güngör taner kimdir,  taner güngör kimdir,  özdemir altan,  taner güngör nereli