+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda İlhan Koman Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İlhan Koman Kimdir
  İlhan Koman Kısa Bilgi

  lhan-koman.gif

  İlhan Koman (1921-1986)

  Ortaöğrenimini Edirne’de tamamladı. 1941’de İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümüne (bugün Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakült,
  esi) girdi; 1942’de Heykel Bölümüne geçerek Rudolph Belling’in öğrencisi oldu. Akademiyi bitirdiği 1946’da Avrupa sınavını kazanarak bursla Paris’e gitti ve orada beş yıl heykel çalıştı.


  1948’de Realités Nouvelles (Yeni Gerçekler) sergisine katıldı. 195l’de Türkiye’ye döndü ve akademinin Heykel Bölümü’nde asistan oldu.
  1951-58 arasında heykel çalışmalarını sürdürdü. Ayrıca Şadi Çalık ve Sadi Özişle birlikte metal mobilya üretimine yönelik “T Galeri” adlı atölyeyi kurdu.

  1955’te mimar Tarık Carım ve Hadi Bara ile “Grup Espas”ın kuruluşuna katıldı.

  1957’de akademide metal atölyesi öğretmenliğine getirildi. Bu yıllarda Zühtü Müritoğlu ile birlikte Anıtkabir’in doğu kanadındaki kabartmaları yaptı.

  Bu dönem yapıtlarından bazıları 1956 Venedik ve 1957 Sao Paulo bienallerinde sergilendi.

  1959’da akademideki görevinden ayrılarak İsveç’e gitti. 1967’de Stockholm Uygulamalı Sanatlar Yüksekokulunda öğretim üyesi oldu ve ölümüne değin bu görevi sürdürdü.

  Gene 1967’de Sundsvall’daki meydan düzenlemesi yarışmasında birincilik kazandı ve projesi l971’de uygulandı.

  1970’te “Leonardo Anıtı” adlı yapıtı Orehro Belediye Binası’nın önüne konarak heykel yarışmasında birincilik ödüllerinden birine (mimar Çetin Kanra ile) değer görüldü ve sonradan İsveç hükümetince satın alınarak Stockholm Mimarlık Yüksekokulu’nun önüne kondu.

  1981’de Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Odülü’nü ressam Yüksel Arslan ile birlikte kazandı. 1986’da Danimarka’daki Grönningen Grubu’nun sergisine konuk sanatçı olarak katıldı. 2. Emine
  Devamlı Üye

  İlhan Kocaman bilim ve sanatı bir noktada buluşturan eserleri ile ün kazanmıştır. Bu eserlerinden sonra Türk Da Vinci olarak anılmaya başlanıldı. Mesleği Heykeltıraşlık'dır. 1921 yılında Edirne'de doğdu.
+ Yorum Gönder


ilhan koman kimdir