+ Yorum Gönder
Müzik ve Tv ve Sanatçılarımız Forumunda İbrahim Çallı Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  İbrahim Çallı Kimdir
  İbrahim Çallı Hakkında Bilgi  İbrahim Çallı Hakkında Genel Bilgi


  İbrahim Çallı.jpg

  İbrahim Çallı
  (d. 13 Temmuz 1882, Çal - ö. 22 Mayıs 1960, İstanbul)
  Özgün yorumuyla Türk resminde izlenimci anlayışın ilk ve en önemli temsilcilerinden biri olmuştur. İlk ve orta öğrenimini Çal’da ve İzmir’de yaptı. Bu yıllarda desenler çizmeye başlamıştı. 1899’da gittiği İstanbul’da resim çalışmalarını sürdürdü. Uzun süre çeşitli işler yaptı. Bu arada Kapalıçarşı’da çalışan ressam Roben Efendi’den resim dersleri aldı.

  1906’da Şeker Ahmet Paşa’nın desteği ve aracılığıyla Sanayi-i Nefise Mektebi (sonradan Güzel Sanatlar Akademisi, bugün Mimar Sinan Üniversitesi) Resim Bölü,
  mü’ne yazıldı. Dört yıl sonra Avrupa sınavını “Harekat Ordusu’nun Muhafız Alayı’ndan Maksud Çavuş” ve “Çıplak Adam” adlı yapıtlarıyla kazandı ve okuldan birincilikle mezun olarak Hikmet Onat, Ali Sami Boyar ve Ruhi Arel’le birlikte Fransa’ya gönderildi.

  Paris Güzel Sanatlar Yüksekokulu’nda Fernand Cormon’un (1845-1924) atölyesine devam eden Çallı ve arkadaşları 1. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla 1914’te Türkiye’ye döndüler. Çallı aynı yıl Sanayi-i Nefise Mektebi’nde Salvatore Valeri’nin yardımcılığına atandı; kısa bir süre sonra da atölye öğretmenliğine getirildi.

  1917’de Harbiye Nazırı Enver Paşa’nın Şişli’de açtırdığı atölyede Hikmet Onat, Ruhi Arel, Avni Lifij, Namık İsmail gibi sanatçılarla birlikte savaş resimleri yaptı. Güzel Sanatlar Birliği’nin kuruluşuna katıldı. 1947’ye değin Akademi’deki görevini sürdürerek Şeref Akdik, Refik Epikman, Mahmut Cüda, Ali Çelebi, Zeki Kocamemi gibi sanatçıların yetişmesine katkıda bulundu.

  Çallı, Paris’te bulunduğu 1910-14 arasında izlenimciliğe yakın, özgür bir görüş ve teknik benimsemişti. Bunu sanat yaşamının sonuna değin uyguladı. Türk resminde 1914 ya da Çallı Kuşağı olarak anılan grup ondan başka Nazmi Ziya Güran, Hikmet Onat, Na,
  mık İsmail, Avni Lifij, Ruhi Arel gibi izlenimci anlayışta çalışan ressamlardan oluşuyordu. Galatasaray Sergileri adıyla anılan ve büyük ilgi uyandıran ilk resim sergilerini de bu grup açtı.

  Çallı 1914-23 arasında toplumsal yaşamla ilgili konuların yanı sıra Ada ve Boğaz manzaraları, kadın portreleri ve Türk resminde ilk kez çıplak figürler de yaptı.

  İstanbul’da bulunan Rus ressam Aleksis Griçenko’yla tanıştıktan sonra izlenimci teknikten uzaklaşarak onun grafiğe yakın şematik desenini ve az karışımlı renk anlayışını benimsedi. “Mevleviler” adlı dizisi bu etkilerle oluştu. Çallı kısa bir süre sonra izlenimci anlayışa geri döndü.
 2. Meryem
  Bayan Üye

  13 Temmuz 1882 doğumludur Rüştiyeyi doğum yeri olan Çal'da, Mülki İdadisini ise İzmir'de bitirdikten sonra, ailesi tarafından askeri okula girmek üzere İstanbul'a gönderildi.1960 larda vefat etmiştir
+ Yorum Gönder


ibrahim çallı kimdir,  ibrahim çallı hakkında kısa bilgi,  ibrahim çallı hakkında bilgi